Artykuły Kobieta Mężczyzna

Feromony ludzkie działają – nauka to potwierdza!

Ludzka podświadomość i oddziałujące na nią czynniki stale pozostają obszarem zainteresowania naukowców z całego świata. Jednym z najciekawszych zagadnień z tego obszaru jest wpływ feromonów na ludzkie zachowanie. Wedle producentów syntetycznych feromonów takich jak Lareina24, te lotne substancje semiochemiczne sprawiają, iż emitująca je osoba jest postrzegana jaka osoba atrakcyjna, pewna siebie i godna szacunku. Badania naukowe przeprowadzane w ostatnich latach wskazują, że naprawdę coś w tym jest!

Feromony w świecie zwierząt

W pierwszej kolejności należałoby powiedzieć nieco więcej o naturze feromonów. Ich emitowanie przez zwierzęta potwierdzone zostało między innymi u owadów i gryzoni. Poprzez ich wydzielanie, zwierzęta wysyłają do osobników tego samego gatunku różnego typu komunikaty. To nie tylko funkcjonujące w trakcie godów feromony płciowe, ale i służące do komunikacji agregacyjne. Wszystkie te feromony odbierane są za pomocą narządu nosowo-lemieszowego, który odpowiada za odbieranie komunikatów chemicznych.

Co ważne, ich recepcja odbywa się w sposób nieświadomy, jednak wysyłane za ich pośrednictwem wiadomości mają bardzo silny wpływ na zachowanie osobników tego samego gatunku. Obecność odbierającego je narządu nosowo-lemieszowego u ludzi została potwierdzona w 1991 roku. W dalszym ciągu prowadzone są badania dotyczące jego funkcji w organizmie ludzkim. Istnieją jednak przypuszczenia, iż jest ona podobna, co w przypadku zwierząt.

O ile istnienie feromonów zwierzęcych zdążyło już zostać dokładnie udokumentowane, tak istnienie feromonów ludzkich do niedawna budziło spory. Teraz jednak zaczyna zdecydowanie się to zmieniać! W ciągu ostatnich kilku dekad został przeprowadzony szereg badań, które zwolennikom tezy o ich istnieniu i działaniu dają podstawy do optymizmu.

Najciekawsze badania nad feromonami ludzkimi

Badania nad feromonami ludzkimi zaczęły być przeprowadzane już w latach siedemdziesiątych. Amerykańska badaczka Martha McClintock zauważyła interesujące zjawisko: u grup kobiet przez długi czas przebywających przez długi czas w tym środowisku dokonuje się synchronizacja cyklów miesiączkowych. Jej przeprowadzone w 1971 roku w damskich więzieniu w Chicago badanie stało się podstawą dla dalszego zgłębiania tajemnicy ludzkich feromonów.

Prawdziwy przełom w badaniach nad ludzkimi feromonami dokonał się kilka lat temu za sprawą chińskich badaczy. Przeprowadzili oni bardzo interesujące badania, w których udział wzięły kobiety i mężczyźni orientacji hetero-, homo- i biseksualnej. Pokazana została im prezentacja przedstawiająca punkty światła układające się w sylwetkę chodzącego człowieka.

Oglądając ją, uczestnicy badania wdychali rozpylone w powietrzu feromony męskie lub damskie. Okazało się, że podczas gdy wdychający feromony kobiece mężczyźni heteroseksualni oraz kobiety homoseksualne odebrały chód jako bardziej kobiecy, kobiety heteroseksualne i mężczyźni homoseksualni wdychające feromony męskie odebrali go jako bardziej męski.

Co wynika z badań nad ludzkimi feromonami?

Wniosek z badania chińskich badaczy jest następujący: feromony męskie sprawiają, iż emitująca je osoba odznacza się „samczym” wizerunkiem z silną nutą dominacji i pewności siebie, natomiast feromony damskie kreują aurę zmysłowej kobiecości. W rezultacie pozwalają zwiększyć atrakcyjność danej osoby w oczach heteroseksualnych osób płci przeciwnej lub homoseksualnych tej samej płci.

Te właściwości wykorzystywane są przez twórców feromonów syntetycznych męskich (zawierających takie związki jak androsteron, androstenon, androstenol, androstadienon) oraz damskich (kopuliny oraz estratetraenol). Ich dostępne w sklepach internetowych takich jak Lareina24 produkty opracowane są z myślą o zwiększeniu seksualnej atrakcyjności użytkowników, a w szerszej perspektywie wzmocnieniu ich pewności siebie i autorytetu. Pozwala to na skuteczniejsze wywieranie wpływu na osoby z otoczenia, a że jest to ważnym elementem osiągania życiowych celów, trudno dziwić się rosnącej popularności tych wyrobów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *