Stomatologia

Gabinet stomatologiczny przyjazny pacjentowi – nowoczesne znieczulenia

Wizyta kontrolna u dentysty, a tym bardziej konieczność poddania się zabiegom różnego rodzaju to zwykle strach przed bólem. Nierzadko nieuzasadniony, bowiem dzisiejsza stomatologia pozwala na zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki którym 90 do 98% wizyt przebiega całkowicie bezboleśnie, a nawet bez uczucia jakiegokolwiek dyskomfortu.

Zastosowanie nowoczesnego znieczulenia ma największe znaczenie u małych pacjentów, którzy zawsze wykazują strach przed nieznanym, ale i u dorosłych osób, które ze względu na swoje wczesne doświadczenia zmagają się z dentofobią. Znieczulenia podawane są dziś w przypadku zabiegów, które mogą powodować dyskomfort, jak i odczuwanie bólu, ale i właśnie u osób, u których już samo przebywanie w gabinecie stomatologicznym wywołuje negatywne odczucia.

Pośród znieczuleń powierzchniowych spotyka się kremy, żele, aerozole, a także specjalne plastry. Ich stosowanie jest celowe w przypadku niewielkich zabiegów stomatologicznych. Między innymi przy zdejmowaniu kamienia nazębnego bądź przed zastosowaniem znieczulenia właściwego. 

W przypadku leczenia zębów górnych oraz w celu usunięcia zęba stosowane jest znieczulenie nasiękowe, pozbawiające czucia końcówki nerwów. Znieczulenie tego typu podawane jest w zastrzyku i powoduje „paraliż” języka, policzka oraz dziąseł. Takie znieczulenie jest stosowane na przykład w gabinecie stomatologicznym Wilanów . Pozostałe zęby leczone są z pomocą znieczulenia przewodowego. Znaczna część nerwu zostaje znieczulona już z pomocą niewielkiej dawki leku. Bardzo mała dawka preparatu jest również niezbędna do znieczulenia wybranego zęba, przy zastosowaniu specjalnej igły montowanej na ciśnieniowej strzykawce.

Spośród najnowocześniejszych i coraz bardziej uznanych metod znieczulania swoje miejsce znalazły między innymi prądy TENS. Nadto środki znieczulające mogą być podawane przez urządzenie sterowane komputerowo, dzięki czemu do organizmu trafia minimalna dawka preparatu, a pacjenci nie zmagają się z dyskomfortem, w postaci odczucia rozpierania dziąsła. 

Takowym bezbolesnym znieczuleniem sterowanym komputerowo jest The Wand, stosowany przede wszystkim u najmłodszych pacjentów. Przez specjalną końcówkę przyłożoną do dziąsła, pod kontrolą mikroprocesora podawany jest lek znieczulający. Jednakże w takim tempie, by tkanki na bieżąco wchłaniały płyn. Całość trwa około 3 minut, a dzięki komputerowi nieustannie kontrolowany jest przebieg aplikacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *