Wiele kobiet obawia się zakażenia noworodka paciorkowcem z grupy GBS. Sprawdź, czy faktycznie jest to groźna bakteria i jakie działania należy podjąć w razie wystąpienia infekcji zaraz po urodzeniu.

Zastanawiając się, co to jest GBS i szukając danych na jego temat, można natrafić na zatrważające informacje. Statystyki epidemiologiczne wskazują, że zakażenia paciorkowcami z grupy B odpowiadają za 20 proc. wszystkich zakażeń polskich noworodków. Mimo stosowania zaawansowanych technik diagnostyczno-terapeutycznych, śmiertelność dzieci zaraz po urodzeniu nie należy do najniższych.

GBS, czyli co?

Zastanawiasz się, co to jest GBS? Otóż, to specyficzna grupa serologiczna paciorkowców (Group B Streptococcus), których nosicielami jest nawet 30 proc. populacji. Zwykle bytują w przewodzie pokarmowym, na skórze, w jamie ustnej czy w górnych drogach oddechowych, nie stanowiąc żadnego zagrożenia. Jeśli jednak dojdzie do wzmożonej kolonizacji w drogach rodnych kobiety ciężarnej, pojawia się spore ryzyko zakażenia noworodka.

Zakażenie paciorkowcem groźne dla noworodka

Zakażenie paciorkowcem dotyczy tych noworodków, których matki są nosicielkami bakterii z grupy GBS. Warto jednak podkreślić, że prawdopodobieństwo transmisji drobnoustroju między matką a dzieckiem wynosi ok. 70 proc. Dotyczy to przede wszystkim przypadków związanych z:

  • przedwczesnym porodem
  • gorączkowaniem matki podczas porodu
  • pęknięciem błony płodowej na ok. 12-18 godzin przed porodem
  • cukrzycą matki
  • zakażeniem w poprzednich ciążach.

Wiedząc już, co to jest GBS, warto poznać ewentualne skutki zakażenia noworodka paciorkowcem z tej grupy. Objawy pojawiają się najczęściej w ciągu 24 godzin życia lub do 7. dni po urodzeniu, a są to m.in.: trudności w oddychaniu, apatyczność, podwyższona temperatura ciała, nietypowa nerwowość. Ponadto zakażenie może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy.

Postępowanie profilaktyczne i lecznicze

Noworodki, których matki były poddane okołoporodowej antybiotykoterapii z uwagi na dodatni wynik GBS, poddawane są obserwacji pod kątem zakażenia. W przypadku pojawienia się objawów infekcji wywołanej przez paciorkowce z grupy B, koniecznością jest pełna diagnostyka w kierunku zakażenia. W tym celu z pępka i ucha noworodka pobierany jest materiał biologiczny. Jeżeli wynik potwierdzi obecność paciorkowca, prowadzone jest postępowanie lecznicze uzależnione przede wszystkim od dojrzałości noworodka oraz występujących objawów klinicznych. W większości przypadków podawana jest ampicylina.