Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne

Ginekologia – endometrioza

Ginekolog Warszawa określa endometriozę jako chorobę polegającą na nienaturalnym rozroście błony śluzowej macicy poza obręb jamy macicy. Choroba w większości przypadków pojawia się u kobiet będących w wieku rozrodczym. Bardzo rzadko może wystąpić u dziewczynek przed pierwszą miesiączką lub kobiet po menopauzie.

Symptomami wskazującymi na występowanie endometriozy mogą być bardzo bolesne miesiączki, ból podbrzusza i w trakcie stosunku, niepłodność a także częste plamienie przed miesiączką i obfite krwawienie w trakcie trwania miesiączki. W przypadku zaobserwowania objawów wskazujących na występowanie endometriozy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Rozpoznanie choroby może być przeprowadzone za pomocą laparoskopii lub diagnostycznych metod nieinwazyjnych jak USG lub MRI. W wielu przypadkach rozpoznanie jest niestety niemożliwe z powodu małych objawów lub specyficznego  umieszczenia ogniska endometriozy.

Ginekolog Poznań zaleca leczenie objawowe z zastosowaniem leków z grupy gestagenów, które powinny spowalniać podziały komórek i zmniejszyć poziom estrogenów. W przypadku braku odpowiedniego rezultatu należy zastosować leczenie operacyjne, które ma za zadanie usunięcie ognisk zapalnych. Niestety w tym wypadku mogą pojawić się kolejne ogniska zapalne i zrosty. Usunięcie jajników przeprowadzane jest w bardzo ciężkich przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne i operacyjne nie przynosi rezultatów.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *