Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne

Ginekologia – zespół policystycznych jajników

Ginekologia określa zespół policystycznych jajników jako chorobę będącą wynikiem zaburzeń endokrynnych. Choroba występuje również pod nazwą wielotorbielowatych jajników. Jest to schorzenie pojawiające się w wieku rozrodczym i obejmujące swym zasięgiem około 10 % kobiet.

Ginekolog Wrocław stwierdza, że na rozwój schorzenia ma wpływ nadmierna produkcja męskich hormonów przez jajniki, głównie testosteronu a także podwyższony poziom hormonu LH. U kobiet otyłych wysoki poziom insuliny we krwi może również wpływać na rozwój choroby.

Typowymi objawami sugerującymi występowanie policystycznych jajników są skąpe, nieregularne lub w ogóle nie występujące miesiączki, brak owulacji i związanej z tym niepłodności. Podczas choroby występuje również wysoki poziom insuliny i testosteronu we krwi a także powiększone jajniki i liczne torbiele na nich występujące. Ważne znaczenie w przypadku rozpoznawania choroby ma badanie ginekologiczne, USG i badanie krwi pozwalające ocenić stężenie hormonów. Należy zwrócić również uwagę na zaburzenia cyklów miesiączkowych.

Zespół policystycznych jajników jest jedną z przyczyn powstawania niepłodności u kobiet. Podczas choroby występują cykle bezowulacyjne, w ktorych komórka nie zostaje zapłodniona. Leczenie niepłodności warszawa u kobiet jest długotrwałe i kosztowne.

Ginekologia w przypadku leczenia jajników wielotorbielowatych wykorzystuje środki farmakologiczne w celu złagodzenia objawów choroby a także leczenie chirurgiczne opierające się na klinowej resekcji jajników. Do leczenia policystycznych jajników wykorzystuje się również laparoskopię, która jest mniej inwazyjna i redukuje ryzyko wystąpienia różnych powikłań.

K-S-A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *