Artykuły medyczne

Grzybica stóp

 

Panuje przekonanie, że zadbane stopy (patrz: centrum stopy) nie są narażone na grzybicę. Niestety, nawet najbardziej higieniczny tryb życia może nie uchronić stóp przed grzybami. Grzybica atakuje znienacka i bardzo szybko daje znać o sobie. Pojawia się wszędzie tam gdzie jest wilgoć.

Grzybica stóp, powodowana przez mikroskopijne pasożyty – komórki grzyba, nazywana jest czasem chorobą cywilizacyjną, ze względu na liczbę osób nią zaatakowanych. Szacuje się, że zakażenia grzybicą stóp dotyczą około 15–30% dorosłej populacji. Łatwość zakażenia i bagatelizowanie przez chorych jej objawów utrudniają walkę z chorobą. Zarażeni bardzo często zapominają, że nie lecząc grzybicy narażają swoich bliskich na tę przykrą dolegliwość.

Jak można się zarazić i kto jest szczególnie narażony?

Grzybicą można się zarazić w banalny sposób. Rozprzestrzenia się w miejscach, które są ciepłe i wilgotne. Szczególnie zagrożone są osoby aktywne zawodowo, które większość dnia spędzają w ściśle przylegających do stóp, nieprzewiewnych butach. Znakomite warunki dla grzybicy panują też w internatach, akademikach, ale też na basenach czy siłowniach. Grzybica stóp jest też istotnym problemem wśród sportowców. Ze względu na bardzo aktywny tryb życia i częsty kontakt publicznymi prysznicami i siłowniami często trudno im uniknąć zakażenia. Można się również zarazić nawet przez chodzenie boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła zarażona osoba. Czasami wystarczy jedno wyjście na basen czy siłownię, a nawet przymierzanie w sklepie butów, które mierzyła wcześniej chora osoba czy użycie jej ręcznika.

Narażone na zakażenie są zwłaszcza osoby starsze (zaburzenia ukrwienia stóp, cukrzyca, obniżona odporność organizmu) oraz osoby młode, w pełni zdrowia, ze względu na częste przebywanie w miejscach gdzie łatwo o zakażenie (baseny, sauna, siłownia, domy studenckie).

OBJAWY
Grzybicy stóp nie można nie zauważyć. Jej pierwsze objawy występują zazwyczaj kilka dni po zakażeniu. Zwykle na początku pojawia się zaczerwienienie stóp i łuszczenie skóry między palcami.

Skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się wykwity w postaci grudek i pęcherzyków ze strupkami występującymi na bocznych powierzchniach dłoni i palców rąk, na stopach umiejscawia się na ich spodniej stronie w części przyśrodkowej brzegów podeszwowych oraz w trzeciej i czwartej szparze międzypalcowej. W tej odmianie grzybicy dochodzi do złuszczania się naskórka, któremu towarzyszy uciążliwy świąd.

Najczęstsze objawy grzybicy:
– zaczerwienienie skóry
– pieczenie stóp
– swędzenie stóp
– nadmierna potliwość stóp
– pękanie naskórka
– łuszczenie naskórka

Nieleczona grzybica międzypalcowa może się też przenosić na pozostałe części stopy, a także na paznokcie. Im bardziej choroba jest zaawansowana, tym bardziej uciążliwa staje się dla chorego. Z czasem może utrudniać chodzenie, a często nieodzowna staje się wizyta u lekarza.

 

Jak zapobiec grzybicy?

Pamiętaj o butach. Ogromny wpływ na ryzyko zarażenia grzybicą mają buty. Obuwie powinno być dobrane odpowiednio do rozmiaru stopy. Za małe, uciskające buty nie tylko powodują otarcia naskórka, ale zwiększają też wilgotność stóp. Noszenie tych samych butów przez kilka dni z rzędu również może okazać się szkodliwe. Jeżeli masz kilka par butów, zmieniaj je. A w sklepie, mierząc buty, pamiętaj o skarpetach, które uchronią Cię przed grzybicą. Trzeba dokładnie osuszać stopy przed włożeniem skarpetek i butów. Obuwie także musi być suche. Zaleca się noszenie grubych bawełnianych skarpetek lub sandałów. Aby stopy były stale suche, używać można zasypki do stóp.

Używajcie osobnych ręczników
Ręcznik, którym po kąpieli wyciera ciało osoba zakażona, to wymarzone środowisko dla chorobotwórczych grzybów. Wilgoć, jaka się na nim utrzymuje, stwarza grzybicy doskonałe warunki do rozwoju. Co więcej powstała grzybnia bardzo łatwo może się przenieść na ciało innego domownika. Dlatego tak istotne jest korzystanie z odrębnych ręczników.

Krótkie paznokcie bez grzybicy
Czasem prawdziwa błahostka może spowodować grzybicę na Twoich stopach. Jeżeli jeden z domowników jest zakażony i niedawno obcinał paznokcie, dla bezpieczeństwa swoich stóp użyj innych nożyczek, a jeżeli macie jedną parę opłucz je we wrzącej wodzie.

Duże ryzyko zakażenia grzybicą istnieje również w gabinetach kosmetycznych. Pedicure pomoże Twoim stopom, ale po powrocie pamiętaj o dokładnym przemyciu i osuszeniu stóp.

ZAPOBIEGANIE
Grzybicy stóp można zapobiec. Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu, w tej samej parze butów, ryzyko grzybicy stóp zdecydowanie rośnie.

Co więcej grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Wystarczy, że jedna osoba zachoruje, a wszyscy w jej otoczeniu są zagrożeni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku zakażenia szybkie leczenie.

LECZENIE
Leczenie jest długotrwałe (leki antyseptyczne, przeciwwysiękowe i keratolityczne – głównie kwas borowy, kwas salicylowy i kwas octowy, kwas taninowy) i wymaga częstej zmiany skarpet (bawełnianych i przewiewnych) lub rajstop. Konieczna jest także zmiana obuwia. Należy także przestrzegać podstawowych zasad higieny aby nie doprowadzić do zakażenia innych osób (odkażanie miednic, wanien, brodzików, dywaników, częste pranie ręczników).

Do tej pory, rzeczywiście leczenie grzybicy stóp było uciążliwe i czasochłonne, gdyż wymagało dużej systematyczności i regularności w stosowaniu leków i preparatów przeciwgrzybiczych. Tymczasem obecnie nowoczesna medycyna dysponuje już nowymi metodami walki z grzybicą stóp, które pozwalają zwalczyć to schorzenie poprzez jednorazową aplikację leku. "Nowe technologie, umożliwiły skonstruowanie preparatu, który poprzez jednorazową aplikację na zmienione chorobowo obszary skóry wytwarza na niej specjalną przeźroczystą, niewidoczną błonę. Umożliwia to natychmiastowe wchłanianie się czynnej substancji przeciwgrzybiczej i dotarcie w głąb skóry do ognisk choroby. Substancja gromadzi się w warstwie rogowej naskórka, utrzymuje się tam przez dłuższy czas i skutecznie doprowadza do wytępienia zakażenia grzybiczego.

Pomocne mogą tu być wszelkiego typu prywatne kliniki lub publiczne ośrodki zdrowia zlokalizowane na terenie całego kraju.

Dlaczego należy leczyć grzybicę stóp?
Wiele osób, mimo że wie o swojej chorobie, nie podejmuje żadnych kroków w celu jej zwalczania. Jest to duży błąd. Osoby te same narażają się na zasiedlanie przez grzyby coraz większych obszarów skóry, zagrażają też szerzeniem się infekcji na osoby ze swego otoczenia (najbardziej narażeni są domownicy).

Uwaga! Istnieją jednak przypadki grzybicy bardzo zaawansowanej, trudno poddającej się leczeniu, wtedy niewątpliwie konieczna jest porada specjalisty – pacjent powinien zgłosić się do lekarza dermatologa celem wykonania badania mykologicznego, mikrobiologicznie potwierdzającego istnienie zakażenia.

W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *