Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Poradniki

Hemoroidy – piekący, wstydliwy problem

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są piekącym, ale niezwykle wstydliwym problemem, o którym pacjenci wstydzą się mówić nawet lekarzom pierwszego kontaktu. Tymczasem, rozwiązanie ich kłopotu znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Kto narażony jest na hemoroidy i jak je właściwie leczyć?

Czym one są?

Hemoroidy, żylaki odbytu, nazywane również guzkami krwawniczymi, teoretycznie ma każdy z nas – są to niewielkie poduszeczki wypełnione krwią, które uszczelniają kanał odbytu i łącznie z mięśniami zwieraczami pozwalają organizmowi człowieka panować nad oddawaniem stolca i gazów. W momencie parcia, hemoroidy opróżniane są z krwi, dzięki czemu może dojść do oddania stolca.

Samo istnienie hemoroidów nie jest problematyczne, a dopiero ich rozciągnięcie, zbyt duże wypełnienie krwią lub niemożność pełnego opróżnienia z krwi powoduje, że pacjent odczuwa nieprzyjemne dolegliwości. Może dojść do stanu zapalnego, obejmującego guzki i tkanki odbytu, przez co powstają żylaki odbytu, nazywane również chorobą hemoroidalną.

Grupy ryzyka

Wbrew pozorom, hemoroidy nie są dolegliwością  przypisywaną wyłącznie osobom starszym. Również młodzi ludzie mogą na nie chorować.

Ciekawostka

Szacuje się, że nawet 50 proc. dorosłych Polaków zmaga się z problemem hemoroidów, ale tylko niewielka ich część szuka sposobu wyleczenia się z tej dolegliwości.

Do grup ryzyka przy powstawaniu choroby hemoroidalnej zalicza się:

  • osoby prowadzące siedzący tryb życia – pracujące przy biurku, kierowcy samochodów;
  • sportowców – głównie wyczynowych kolarzy, ciężarowców czy biegaczy;
  • osoby palące papierosy i nadużywające picia alkoholu;
  • kobiety w ciąży – przede wszystkim w II i III trymestrze;
  • osoby skarżące się na częste zaparcia;
  • seniorów – osoby po 50. roku życia, z uwagi na słabnące mięśnie;
  • osoby prowadzące nieprawidłową dietę, otyłe, walczące z nadciśnieniem.

Leczenie hemoroidów

Zdiagnozowanie hemoroidów lub posiadanie uzasadnionych podejrzeń dotyczących choroby hemoroidalnej, powinno skłonić nas do poszukiwania pomocy. Najlepiej zwrócić się ze swoim problemem do lekarza. Jeśli wstydzimy się mówić o problemie, możemy podjąć się leczenia samodzielnie. Jak leczyć hemoroidy? Hemorex, czyli sztyft na hemoroidy może być odpowiedzią na nasze problemy. Nie jest to lek, ale wyrób medyczny wykonany z tworzywa sztucznego, o anatomicznym kształcie. Przynosi złagodzenie bólu i świądu, tamuje krwawienie i obkurcza naczynia krwionośne. Wykorzystuje przy tym delikatny system chłodzenia, co zapobiega rozwojowi choroby hemoroidalnej.

Freeimages.com/J V

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *