Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

HOLLYWOOD SMILE: KOREKTA KSZTAŁTU I KOLORU

Współczesna stomatologia estetyczna dysponuje dziś nowoczesnymi materiałami i zaawansowanym technologicznie sprzętem medycznym, który w rękach doświadczonego lekarza pozwala na precyzyjną diagnostykę.  Nie polega ona już wyłącznie na rekonstruowaniu braków zębów, zmianie ich koloru czy kształtu, ale nierzadko na plastycznej korekcie (anti-aging dentistry) pozwalającej uzyskać równowagę w wyglądzie twarzy oraz zdrowy i piękny uśmiech. Ponieważ metod jest wiele, przedstawiamy te najskuteczniejsze.

 

Wybielanie zębów

Sposobów na białe zęby jest kilka ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów we współczesnej stomatologii. Od domowego wybielania za pomocą specjalnych nakładek po profesjonalne wybielanie w gabinecie z aktywacją za pomocą światła. Zabieg ten usuwa barwniki oraz zanieczyszczenia, dzięki czemu szczeliny są ponownie mineralizowane przez składniki znajdujące się w ślinie. Efekty nie są jednak trwałe i dlatego – jak sugerują eksperci z wirtualnaklinika.pl – pacjenci powinni systematycznie „odświeżać” biel zębów zabiegami, albo zdecydować się na licówki.

 

Licówki

Trwałe przebarwienia, nierówne zęby lub niewielkie uszkodzenia mechaniczne wymagają korekty, której można dokonać przy użyciu cienkich, płatków porcelany dentystycznej zwanych licówkami. Jest to nowoczesna metoda, która polega na ich cementowaniu na przednią powierzchnię zęba, po jej wcześniejszej preparacji. Alternatywą dla porcelany jest bonding czyli żywice kompozytowe, które są popularną metodą zamykania diastemy – szpary między dwoma jedynkami. Zdaniem specjalistów Wirtualnej Kliniki, w większych przypadkach zdecydowanie trwalsze i bardziej naturalne w kosmetycznym efekcie zabiegu są jednak licówki porcelanowe (więcej informacji o licówkach porcelanowych znajdziesz pod adresem http://wirtualnaklinika.pl/5-najpopularniejszych-zabiegow-poprawiajacych-kolor-i-ksztalt-zebow/ ).

 

Korony porcelanowe

Ci,  którzy cenią sobie estetykę oraz trwałość wypełnień, zamiast kompozytowych plomb mogą skorzystać z estetycznych wkładów pełnoceramicznych (inlay, olany, overlay). Tam jednak, gdzie nie ma innej możliwości trwałej rekonstrukcji korony zęba, trzeba skorzystać z protetycznych rozwiązań i w tym wypadku najlepsze pod względem estetyki są korony pełnoceramiczne na podbudowie z cyrkonu, który – choć nieco droższy – jest bardziej estetyczny od koron na podbudowie stalowej. Odbudowa brakującej części zęba nie tylko przywraca pierwotne funkcje i estetykę, ale przede wszystkim wzmacnia uszkodzony lub wcześniej osłabiony kanałowym leczeniem ząb. Większe ubytki wymagają zastosowania tzw. mostów pełnoceramicznych na tej samej zasadzie, wykorzystując własny korzeń lub wszczepiając implant.

 

Implanty

Utrata zębów pociąga za sobą zmiany w wyglądzie twarzy. Skóra traci swój „szkielet” wskutek czego wiotczeje, mogą pojawić się bruzdy i zmarszczki. Aby tego uniknąć i uzupełnić braki w uzębieniu, warto skorzystać  z jednego z najnowszych technologicznie rozwiązań, jakim są implanty. Ci, którzy częściowo lub całkowicie utracili zęby wskutek wypadku czy próchnicy mogą odbudować uzębienie zarówno szczęki jak i żuchwy, odzyskując zdrowie i komfort życia. Implantacja jest częściowo inwazyjnym zabiegiem, a etap protetyczny poprzedza chirurgiczny zabieg wszczepiania implantu, którym jest tytaniczna śruba imitująca korzeń utraconego zęba. Tytan jest materiałem biozgodnym, a więc bezpiecznym, który zapewnia  trwałe połączenie między kością, a implantem, który później może nam służyć przez całe życie.

 

Plastyka dziąseł

Dziś zwracamy uwagę nie tylko na zęby, ale i na dziąsła. Niektóre gabinety stomatologiczne oferują w zakresie poprawy wyglądu zabieg, którego celem jest przywrócenie równowagi dziąsłowo-zębowej czyli korekcję tzw. „uśmiechu dziąsłowego”. Nierzadko stanowi to część leczenia protetycznego lub implantologicznego. Gingiwoplastyka to chirurgiczne zmniejszenie masy dziąsła i jest zabiegiem bezbolesnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym.

 

Dbając o piękny uśmiech nie możemy zapomnieć, że biologicznym podłożem naszych zębów jest organizm, który należy utrzymywać w zdrowiu. Codzienna dieta, stres, urazy, higiena, to wszystko ma wpływ na stan naszego uzębienia i efekt zabiegów stomatologicznych. Każdy z nich wymaga specjalistycznej konsultacji i diagnozy, która pozwoli stworzyć plan leczenia, metody oraz oszacować koszty, przy czym należy pamiętać, że wiele gabinetów w kraju korzysta z różnych systemów finansowania zabiegów, dzięki czemu stają się one szeroko dostępne.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem wirtualnaklinika.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *