Artykuły medyczne

Implanty dla każdego

Implant, czyli co?

Pojedynczy implant zęba to mała, dwuczłonowa proteza montowana w szczęce na stałe. Podstawowym elementem implantu zębowego jest korzeń o charakterze podobnym do śruby, którą umieszcza się w wyrostku zębowym, a potem na tak zamontowaną śrubę nakłada się koronę zębową. Możliwe jest dzisiaj stosowanie specjalnych mostków zębowych, dzięki którym na jeden wkręt wpuszczony w kość przypada kilka koron.

Wystarczy brak jednego zęba

Wielką zaletą implantów zębowych jest to, że można i nawet należy je stosować już wtedy, kiedy w uzębieniu brakuje tylko jednego zęba. W takiej sytuacji implanty przyjmują się najlepiej i ich działanie w zasadzie nie różni się od mechanizmów rządzących zwykłym, naturalnym zębem.

Przy większych stratach

Podobnie wygląda sytuacja, kiedy pacjentowi brakuje większej ilości zębów. W przypadkach, gdy są to pojedyncze wyrwy w łukach zębowych, postępuje się dokładnie tak, jakby zakładało się pojedynczy implant. Duże korzyści finansowe można osiągnąć, kiedy zakłada się mostki zastępujące co najmniej cztery lub pięć zębów. Wtedy możliwe jest zastosowanie specjalnych mostków, na których zakłada się więcej koron, a za ich podstawę służą tylko dwa sztuczne korzenie. Zmniejsza się dzięki temu też nieprzyjemność związaną z zabiegiem chirurgicznym implantacji dużej ilości korzeni.

Implanty są lepsze od protez

Osoby zastanawiające się nad tym, czy nie lepiej skorzystać z klasycznych wstawek, które nie posiadają trwałego związku ze szczęką, powinny być świadome, że przy braku stymulacji normalnego zęba, dochodzi z czasem do zaniku wyrostka zębowego i deformacji jamy ustnej. Z tego powodu nie można też nawet nosić wygodnie zwykłych protez. Założone implanty zębowe, nawet w wersji mostkowej, powodują stymulację dziąseł na niemal identycznej zasadzie, jak to jest w przypadku kompletnego uzębienia naturalnego, przez co problem właściwie znika. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ogólnomedycznych, implanty zębów są zawsze lepszym rozwiązaniem od protez.

Źródło Krakowska klinika stomatologiaswiatkowska.pl – implanty zębów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *