Artykuły medyczne,  Stomatologia,  Wiadomości medyczne,  Zdrowie i Uroda

Implanty stomatologiczne – kiedy i dla kogo?

Utrata zęba to często niemały problem. Oprócz oczywistych bolączek wizualnych, pacjenci zmagają się także z dyskomfortem podczas jedzenia. Jednak można temu zaradzić. O tym, czym są implanty stomatologiczne i kiedy je stosować, zapytaliśmy Marię Kostusiak – specjalistkę z kliniki Stomatologia na Księżym Młynie (Łódź).

Z jakimi problemami zmagają się pacjenci po utracie zębów?

Podstawowe trudności powstają podczas gryzienia jedzenia. Brak jednego zęba nie wpływa znacząco na proces rozdrabniania pokarmu, jednak utrata większej ilości zębów może stanowić dużo poważniejszy problem. Również dziąsła w pustych miejscach po zębach mogą krwawić i ulegać podrażnieniom.

Jakie możliwości mają w tej sytuacji pacjenci?

Pacjent może zdecydować się na przykład na ruchome protezy, zdejmowane na noc. Jednak takie uzupełnienie często wiąże się z poczuciem dyskomfortu ze strony pacjenta. Obawia się on, że w sytuacjach towarzyskich proteza obsunie się i narazi go na krępujące sytuacje. Innym rozwiązaniem są implanty stomatologiczne, idealnie imitujące naturalne zęby.

Czym są implanty stomatologiczne?

Implanty to w pewnym sensie fundamenty dla sztucznego uzębienia. Wprowadzony w kość wyrostka zębodołowego, tytanowy element, zastępuje trzon zęba. Następnie, na takich trzonach osadza się stałe uzupełnienie protetyczne w postaci korony, mostu lub całkowitej rekonstrukcji uzębienia. Implanty do złudzenia przypominają naturalne zęby i są równie mocne i wytrzymałe.

Kto może skorzystać z leczenia implantologicznego?

Właściwie nie ma ograniczeń w tej kwestii. Leczeniu podlegają zarówno pacjenci, którzy utracili zęby w sposób naturalny, jak i w wyniku wypadku. Zaawansowane metody pozwalają na odtworzenie zębów za pomocą implantów nawet w przypadku całkowitego bezzębia szczęki. Zdarzają się również sytuacje, gdy pacjent zgłasza się do nas w sprawie estetycznej – wtedy możliwe jest usunięcie zębów i wstawienie w ich miejsce estetycznych implantów.

Jakie są zalety korzystania z implantów?

Przede wszystkim jest to naprawdę trwałe uzupełnienie, które przez długie lata pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem. Również jedzenie nie sprawia trudności – implanty nie przesuwają się, w przeciwieństwie do ruchomych protez. Pacjent może jeść wszystkie potrawy i nie musi zdejmować wszczepów na noc. Implanty są także doskonale dopasowane do naturalnych zębów, więc w przypadku częściowych uzupełnień, różnica między nimi jest niezauważalna. Ma to bardzo duży wpływ na samopoczucie pacjentów, którzy nie muszą krępować się w towarzystwie. W przypadku częściowych uzupełnień, implanty mają także dodatkową zaletę – założenie ich nie wymaga spiłowania zębów przylegających. Są zatem zupełnie nieinwazyjne dla reszty uzębienia.

Implanty zdają się być najbardziej optymalną formą sztucznego uzębienia. Wiążą się z wieloma korzyściami i są wykonane z trwałego i przeważnie nieuczulającego materiału – tytanu. Choć leczeniu implantologicznemu może poddać się niemal każdy pacjent, przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się ze stomatologiem i rozważyć najlepsze w danym przypadku rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *