Stomatologia

Implanty zębów – jakie są przeciwwskazania?

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów przywracania pełnego uśmiechu są implanty, które imitują korzenie zębów. Wszczepienie implantów, jak każdy zabieg chirurgiczny, posiada jednak swoje przeciwwskazania, na które należy zwrócić uwagę.
Każdy brak zęba należy jak najszybciej uzupełnić, aby nie doszło do poważnych konsekwencji związanych z zanikiem kości i dziąseł. Przewaga implantów nad innymi rozwiązaniami jest ogromna – zarówno funkcjonalnością, jak i wyglądem, przypominają naturalne zęby człowieka.
Uzupełnienie braku tytanowym korzeniem implanta i wsparcie na nim korony lub mostu pozwala uniknąć oszlifowania zębów sąsiadujących. Wszczepienie implantów może uzupełnić brak zarówno pojedynczego, jak i większej ilości zębów. Idąc o krok dalej, przy całkowitym bezzębiu Pacjenta, implanty to innowacyjne rozwiązanie pozwalające uniknąć niewygodnej protezy ruchomej. Implanty to również rozwiązanie przypadków, w których Pacjenci nie posiadają zawiązków zębów stałych.
Procedura wszczepienia implantów to zabieg chirurgiczny. Oznacza to zatem, że (jak każda inna operacja) wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę pewnych przeciwwskazań, które ograniczają lub uniemożliwiają całkowicie wykonanie go u niektórych pacjentów. W tym przypadku bardzo ważne jest indywidualne podejście lekarza do Pacjenta i dokładne zbadanie jego przypadku w czasie wizyty konsultacyjnej. Głównym warunkiem zakwalifikowania do zabiegu wszczepienia implantów jest prawidłowy rozwój kości pacjenta. Osoba poddająca się zabiegowi musi mieć ukończony 16 (czasami 18) rok życia, gdyż wcześniej ten proces nie jest jeszcze ukończony.
Implanty zębów przeciwwskazania:
– Ciąża;
– Białaczka i inne aktywne oraz przebyte choroby nowotworowe – jeśli w ciągu ostatnich 5 lat u Pacjenta stosowane było leczenie chemioterapią i radioterapią;
– Cukrzyca;
– Zaburzenia krzepnięcia krwi – częste krwotoki, małopłytkowość, marskość wątroby itp.
– Zaburzenia endokrynologiczne.
Implantolog, poprzez szczegółowe badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa i zdjęcia RTG może ocenić okolicę miejsca planowanej implantacji. Dokładnie zbadana musi też zostać jakość kości oraz stan zębów sąsiednich – nie powinny być zarażone próchnicą, posiadać płytki nazębnej i kamienia, a także nie mogą być ruchome. Do miejscowych przeciwwskazań należy też zły stan anatomiczny sąsiednich struktur, czyli: nieodpowiedni rozmiar zatok szczękowych oraz nieprawidłowe położenie kanału nerwu zębodołowego i bródkowego. Jeśli wszystkie z tych przeciwwskazań ostaną wykluczone, Pacjent musi poddać leczeniu wszystkie zęby, które tego wymagają. Oczywiście dziąsła powinny być zupełnie zdrowe.
Do innych przeciwwskazań, które mogą jednak zostać indywidualnie rozpatrzone przez implantologa należą: niedostateczna higiena jamy ustnej, miejscowe zapalenia dziąseł, alergie i choroby krążenia, przyjmowanie sterydów czy dysplazja włóknista. Są to tak zwane przeciwwskazania ogólne względne.
Leczenie implantami może jednak zostać przeprowadzone z reguły u większości osób borykających się z brakiem zębów. Odpowiednie zachowanie higieny i częste kontrole u specjalisty są w stanie zagwarantować utrzymanie pięknego, pełnego i naturalnie wyglądającego uśmiechu na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *