Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Implanty zębów

IMPLANT to" sztuczny korzeń" wprowadzony do kości w miejsce gdzie tkwił korzeń zęba, który musiał zostać usunięty. Większość implantów zębowych współcześnie wykonana jest z tytanu, który uznawany jest za jeden z najbardziej biokompatybilnych ( tj. niewywołujących reakcji alergicznych i immunologicznych) materiałów. Aby odtworzyć brakujący ząb nie wystarczy jedynie samo wprowadzenie implantu do kości. Należy zaplanować i zrealizować nadbudowę protetyczną na implancie, czyli odtworzyć także część koronową zęba.Dlatego implantacja składa się z dwóch faz:

1. fazy chirurgicznej

2. fazy protetycznej

 

Fazy te zazwyczaj oddzielone są w czasie o 3-6 miesięcy. Jest to czas tzw "osteointegracji", czyli czas potrzebny na trwałe zespolenie, "zrośnięcie" tytanowej powierzchni implantu z otaczającą wszczep tkanką kostną.

 

Ad. 1. Etap chirurgiczny polega na wprowadzeniu implantu do kości, gdzie pełni on "funkcję korzenia". Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w warunkach odpowiednio wyposażonego gabinetu stomatologicznego.

 

Ad.2 Etap protetyczny rozpoczyna się po okresie osteointegracji i uzyskaniu stabilnego położenia implantu w kości i polega na zaplanowaniu i wykonaniu nadbudowy protetycznej osadzanej na filarze połączonym z implantem tkwiącym wewnątrz kości. Nadbudowa protetyczna może mieć formę korony protetycznej metalowo- ceramicznej cementowanej lub przykręcanej, możliwe jest także wykonanie łączników i koron bez metalu dla uzyskania maksymalnej indywidualizacji pracy protetycznej i najwyższej estetyki.

 

Wskazania do uzupełnienia braków zębowych za pomocą implantów są dzisiaj bardzo rozległe, obejmują nie tylko braki pojedynczych zębów ale i rozległe braki zębowe do bezzębia włącznie. W przypadku pacjentów pozbawionych uzębienia i użytkujących protezy całkowite, wprowadzenie nawet 2 implantów umożliwia zakotwiczenie protezy całkowitej, co zwłaszcza w przypadku bezzębnej żuchwy przyczynia się do jej utrzymania na podłożu, poprawy wydolności żucia i jakości życia. W przypadku bezzębia możliwe jest także zaplanowanie rozległej pracy stałej (niezdejmowalnej) wspartej na kilku implantach.

 

Przeciwwskazania dla zastosowania implantów obecnie są nieliczne. Dawniej o możliwości powodzenia implantacji decydowała ilość i jakość kości. Obecnie dzięki technikom chirurgicznej augmentacji, możliwa jest regeneracja tkanki kostnej prowadząca do zwiększenia wymiaru kości i bezpiecznego wprowadzenia implantu.

 

W przypadku braku pojedynczego zęba zawsze pojawia się pytanie : Czy wykonywać most protetyczny czy implant?

 

Most protetyczny to uzupełnienie zakotwiczone na zębach własnych za pomocą koron protetycznych. Osadzenie mostu wiąże się więc z koniecznością szlifowania ( preparacji) zębów sąsiadujących z luką po zębie brakującym. Największą zaletą zastosowania implantu jest brak ingerencji w zęby sąsiednie, brak preparacji, brak szlifowania.

 

Planowanie i realizacja planu leczenia obejmującego wprowadzone implanty zębów powinno odbywać się w odpowiednio wyposażonych gabinetach stomatologicznych a przede wszystkim powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowany zespół lekarzy posiadających tytuł specjalisty w dziedzinach takich jak protetyka stomatologiczna, chirurgia stomatologiczna i periodontologia. Pozwala to na minimalizację ryzyka wystąpienia powikłań związanych z niewłaściwą diagnostyką, błędami śródzabiegowymi a także powikłań późnych, pozabiegowych prowadzących nawet do odrzucenia (braku przyjęcia) implantu.

 

Współcześnie dzięki istnieniu wielu systemów implantologicznych, leczenie protetyczne z wykorzystaniem implantów staje się coraz bardziej popularne, dostępne, powszechne. Pacjenci coraz częściej pytają o możliwości rozwiązania problemów protetycznych przy pomocy implantów zębowych oczekując trwałych, funkcjonalnych i estetycznych metod leczenia.

 

lek. dent. Edyta Gotkiewicz – Cichoń 

specjalista protetyki stomatologicznej

Specjalistyczne Centrum Stomatologi Zarzecze – Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *