Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

In vitro metoda walki z niepłodnością

 

Metoda leczenia niepłodności na przykład In vitro polegająca na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety, to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Metoda ta jest często jedyną szansą dla par starających się o upragnione dziecko. Niepłodność to dziś uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę społeczną, a liczba osób dotkniętych ta chorobą niestety stale rośnie.

Jeśli od dłuższego czasu wspólnie z partnerem bezskutecznie staracie się o dziecko, po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia powinniśmy pomyśleć nad wybraniem odpowiedniej kliniki leczenia niepłodności. Jest to z pewnością bardzo delikatna i osobista sprawa, dlatego powinniśmy zgłosić się do doświadczonego i zaufanego lekarza, który postawi trafną diagnozę.

W Polsce działa około 50 klinik leczenia niepłodności. I funkcjonują one na najwyższym światowym poziomie. Jednak przed wyborem jednej z nich, powinniśmy sprawdzić skuteczność zabiegów, gdyż zabiegi in vitro są dość skomplikowane. Skuteczność zapłodnienia In vitro mierzy się liczbą donoszonych ciąż na transfer zarodków. Poznanie personelu medycznego oraz rekomendacji kliniki to czynności, które należy uczynić aby sprawdzić wybraną klinikę. Katalog najlepszych klinik leczenia niepłodności prezentuje nam portal ekliniki. Portal ten ogólnopolska baza tego typu właśnie klinik. Wiele pacjentów trafia do takich klinik z polecenia innej osoby, ale trzeba pamiętać, że mogą to być subiektywne opinie. Specjaliści twierdzą, że sztuczne zapłodnienie powinno być ostateczną szansą na potomstwo. Odradza się taki wybór ludziom bardzo młodym i kobietom, które ukończyły 40 lat. Spowodowane jest to ryzykiem niedonoszenia ciąży i zagrożeniem dla życia kobiety.

Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zapłodnienia metodą In vitro była Louise Brown, urodzona 25 lipca 1978 roku. W Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonał Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku w 1987.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *