Artykuły Kobieta Mężczyzna

In vitro – popularna i skuteczna metoda leczenia niepłodności

Jednym ze sposobów leczenia niepłodności jest procedura in vitro, polegająca połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety (zapłodnienie pozaustrojowe).

O skuteczności in vitro

Szacuje się, że wspomniana średnia skuteczność zabiegów in vitro wykonywanych w Polsce, wynosi 35,2 proc., a w całej Europie 29,9 proc. W niektórych przypadkach w grupie wiekowej poniżej 35 lat skuteczność ta wzrasta nawet do 50 proc. Zabieg może być przeprowadzony zarówno z wykorzystaniem komórek jajowych i plemników pary zgłaszającej się do kliniki leczenia niepłodności, jak i z użyciem komórek jajowych i nasienia anonimowych dawców.

Na czym polega procedura in vitro?

Leczenie niepłodności metodą in vitro (zapłodnienie pozaustrojowe), polega na połączeniu komórek jajowych i plemników w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety.

Podczas in vitro powstaje maksymalnie sześć zarodków, przeciętnie 4 z nich rozwijają się prawidłowo. Zapłodnienia pozaustrojowego dokonuje się przy użyciu jednej z metod:

  • samoistnej – kiedy oczekuje się na naturalne zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych,
  • mikromanipulacji – ICSI, kiedy podaje się bezpośrednio plemnik do komórki jajowej,
  • IMSI – iniekcji wyselekcjonowanego techniką MSOME-6600 plemnika

Kiedy powstaną zarodki, ich rozwój kontrolowany jest w inkubatorze z warunkami podobnymi do tych, jakie panują w macicy kobiety. Embriolodzy oceniają po obserwacji zarodków, które są najlepsze i najlepiej rozwinięte. Wybierają jeden lub dwa i wprowadzają cewnikiem do macicy kobiety. Po dokonaniu takiego transferu zarodki powinny się zagnieździć w ścianie macicy. Kiedy tak się stanie, ciąża będzie rozwijała się tak, jak fizjologiczna.

Mniej więcej po upływie 12 dni od transferu zarodków kobieta powinna zgłosić się na badanie do kliniki leczenia niepłodności, aby oznaczyć poziom hormonu hCG we krwi, który potwierdzi ciążę.

Kogo leczy się metodą in vitro?

Leczenie niepłodności za pomocą metod in vitro stosowane jest głównie w przypadku niedrożności jajowodów u kobiety, niemożności wywołania prawidłowej owulacji, stwierdzonej endometriozy lub przy obniżonych parametrach plemników partnera. Jeśli wcześniejsze metody wspomaganego rozrodu nie dały efektów i nie można jednoznacznie określić przyczyn niepłodności, może to stanowić wskazanie do przeprowadzenia zabiegu in vitro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *