Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Jak Polacy dbają o uszy? – „Tak na ucho… Raport marki A-cerumen”

Z raportu wynika, że uszy są istotnym elementem na mapie naszego ciała i pełnią ważną rolę w wyglądzie, co przyznaje ponad 60% ankietowanych. Lubimy ich kształt, wielkość. Odpowiednio pielęgnowane – zadbane i czyste – są atrakcyjną i zmysłową częścią ciała. Jednak wyniki badania pokazują, że nie zawsze wiemy, jak prawidłowo o nie dbać.

Higiena uszu jest priorytetem dla niespełna co czwartego Polaka. Porównując pielęgnację włosów, rąk czy jamy ustnej, wynika, że mniej dbamy tylko o stopy. Do czystości uszu na tle pozostałych części ciała istotnie większą wagę przywiązują mężczyźni, prawdopodobnie dlatego, że u kobiet są one zwykle zasłonięte prze włosy i tym samym mniej widoczne (Z badania wynika, że kobiety przywiązują relatywnie dużą wagę do higieny włosów na tle innych części ciała. Polacy deklarują, że regularnie dbają o higienę uszu (74%), jednak większość popełnia podstawowy błąd, stosując patyczki kosmetyczne. Jest to najpopularniejszy sposób czyszczenia uszu, częstszy od mycia wodą lub mydłem.

Używanie patyczków kosmetycznych może spowodować m.in. przepchnięcie woskowiny w głąb przewodu słuchowego prowadzące do powstania korka woskowego i całkowitego zapchania ucha, zranienie skóry przewodu słuchowego czy nawet uszkodzenie błony bębenkowej. Jednak wiedza ta nie jest powszechna, a nawet jeśli ją mamy, często nie powstrzymuje nas od używania patyczków.

 

Zakochać się po …czyste uszy

Prawie połowa Polek uważa, że uszy są ozdobą twarzy i pozwalają podkreślać urodę. Co czwarta kobieta i co piąty mężczyzna deklarują, że zwracają uwagę na ich wygląd u innych osób. Natomiast co druga kobieta i 30% mężczyzn jest wrażliwych na czystość uszu osób w swoim otoczeniu i przeszkadza im, gdy ktoś o nią nie dba. Im jesteśmy młodsi tym jest to dla nas ważniejsze.

Dla co trzeciej Polki uszy są strefą erogenną i lubią, gdy partner ich dotyka (31%). Natomiast 40% Polaków (a co druga osoba w wieku do 29 lat) w relacjach intymnych zwraca uwagę na ich czystość u partnera, przy czym częściej robią to kobiety (46%) niż mężczyźni (33%).

 

Usłyszeć każdy szept

Słuch, obok wzroku, jest podstawowym zmysłem umożliwiającym komunikację z otoczeniem, dlatego większość z nas bardzo obawia się jego utraty (58% respondentów). Prawie 80% Polaków jest zadowolonych z jego kondycji. Jedynie 5% ocenia swój słuch źle lub bardzo źle, natomiast 17% jako przeciętny („taki sobie”). Badanie słuchu przechodził co trzeci Polak, przy czym częściej mężczyźni niż kobiety.

Wraz z wiekiem zmniejsza się zadowolenie ze słuchu. 9 na 10 Polaków do 29 lat ocenia swój słuch jako dobry lub bardzo dobry, w przedziale 30-59 lat 8 na 10 osób, natomiast po 60 r. ż. jedynie połowa Polaków deklaruje taką ocenę.

                          


Z raportu wynika, że większość z nas wie, jak szkodliwy wpływ na słuch ma głośna muzyka, przebywanie w hałasie czy słuchanie muzyki w słuchawkach. Jednak nie zawsze wiedza ta przekłada się na praktykę – jedna osoba na cztery deklaruje, że słucha głośnej muzyki, a niewiele mniej korzysta ze słuchawek dousznych.

                      

 

O słuch nie dbają przede wszystkim osoby młode. Aż 57% Polaków w wieku do 29 lat deklaruje, że słucha głośnej muzyki, niemal 30% korzysta z dużych słuchawek, a ponad połowa z dousznych – uznawanych za bardziej szkodliwe. Prawie 40% przyznaje, że przebywa w głośnych miejscach.

Dbanie o uszy kojarzy się nam przede wszystkim z dbaniem o ich zdrowie, czyli noszeniem czapki zimą (86%) i osłanianiem ich przed wiatrem (82%). Do tych zasad stosuje się odpowiednio 76% i 66% respondentów.

Więcej niż co czwarty Polak uważa, że uszy są częścią ciała, która przysparza wielu problemów zdrowotnych. Niemal jeden na pięciu miał kiedykolwiek problemy ze słuchem bądź uszami i najczęściej było to zapalenie ucha (zgłaszane przez 7% Polaków). Wraz z wiekiem rośnie częstotliwość występowania dolegliwości związanych z uszami czy słuchem. Najczęściej dotykają one osób powyżej 60 roku życia (40%). Dla porównani, ponad połowę mniej Polaków w wieku 40-59 lat (18%) deklaruje problemy tego typu.

Informacje o badaniu

Badanie OMNIBUS przeprowadzone w formie wywiadu bezpośredniego, wspomaganego komputerowo (CAPI), w domu respondenta, face-to-face. Data badania: 2009 r.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, dochód rodziny.

Liczebność próby: n =1000

 Z badania wynika, że wśród osób, które czyszczą uszy patyczkami, aż 15% uważa, że jest to niebezpieczne, co piąta wie, że może prowadzić do wpychania woskowiny w głąb ucha, a25% jest świadoma, że w ten sposób można również przebić błonę bębenkową. Mimo tej wiedzy i tak ich używają!

Kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po patyczki (64%). Jeszcze chętniej robią to osoby młode – w wieku do 29 lat używa ich aż 76%. Odsetek osób używających patyczków rośnie też wraz ze wzrostem wykształcenia, ponieważ dwie na trzy osoby z wykształceniem średnim i wyższym stosują je do czyszczenia uszu, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym odsetek ten spada do ok. 50%. Co ciekawe osoby z wyższym wykształceniem dwukrotnie częściej uważają patyczki za bezpieczne (32%) w porównaniu z osobami z wykształceniem podstawowym (16%). Ponadto, w mniejszym stopniu niż pozostali twierdzą, że powodują one wpychanie woskowiny do ucha (18%), i że mogą spowodować przebicie błony bębenkowej (18%).

Jesteśmy bardzo sumienni – czyścimy uszy codziennie lub nawet kilka razy dziennie (68%). Przy czym kobiety robią to częściej – mężczyznom wystarcza zwykle kilka razy w tygodniu. Zaledwie 3% respondentów deklaruje sięganie po specjalne preparaty rozpuszczające woskowinę uszną, które zwykle wystarczy stosować tylko raz w tygodniu.

A-cerumen to nowoczesny preparat do higieny uszu, dostępny w aptekach bez recepty. Całkowicie rozpuszcza zalegającą woskowinę uszną i zapobiega jej ponownemu gromadzeniu się. Nie wymaga płukania uszu, a dzięki stosunkowo gęstej konsystencji nie wylewa się z uszu. Jest dostępny w wygodnych i higienicznych ampułkach ze specjalną zatyczką, co pozwala na ponowne użycie ampułki do 24 godz. od jej otwarcia. Preparat jest polecany dla dorosłych oraz dzieci powyżej 30. miesiąca życia. Przed zastosowaniem u niemowląt i małych dzieci należy zasięgnąć porady lekarza. Opakowanie zawiera 4 ampułki x 2 ml Cena: ok. 11,90 zł. Producent: Laboratoires Gilbert, Francja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *