Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Jak powinna wyglądać opieka nad seniorem?

Już niedługo przypada Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi (15 czerwca), dlatego warto pochylić się nad losem osób starszych i w wielkim skrócie przeanalizować zagrożenia na nich czyhające.

Niestety los seniorów w Polsce nie należy do najłatwiejszych, głodowe emerytury, słaba jakość opieki medycznej, a do tego samotność, do której przyczyniła się po części emigracja młodych za pracą. To wszystko sprawiło, że ogrom starszych osób popada w stany depresyjne i w samotności dożywa swoich ostatnich dni. Na domiar złego starsze pokolenie jest wciąż narażone na oszustwa (kradzieże na wnuczka) oraz na wykluczenie cyfrowe. Nic więc dziwnego, że poziom frustracji w rośnie w nich do niebywałego poziomu.

Czasami do tych wszystkich problemów dochodzą jeszcze te wywołane przez członków rodziny. Wyzwiska, bicie i brak szacunku w stosunku do seniorów to wcale nie takie rzadkie zjawiska. Wiedząc, bądź podejrzewać, że coś złego może się dziać w danej rodzinie mamy obowiązek to zgłosić na policję. Większość z nas jest już uczulona na krzywdę dzieci i wie, jak zachować się w sytuacji, gdy pada podejrzenie znęcania się fizycznego czy psychicznego – te same zasady obowiązują w przypadku osób starszych, które często są schorowane i życiowo bezradne.

Zapewnienie opieki seniorom to obowiązek ich dzieci i wnuków, obowiązek, który jest regulowany przepisami prawa, dlatego dobrze, gdy zdajemy sobie z tego sprawę. Coraz częstsze są pozwy seniorów względem swoich dzieci, które nie poczuwają się do opieki nad schorowanymi rodzicami. To, co jeszcze 20 lat było praktycznie niemożliwe dzisiaj staje się normą.

Nie zawsze wina za brak należytej opieki jest taka oczywista, bo mnóstwo osób młodych w wyniku bezrobocia i biedy opuściło Polskę, jednak i w takim przypadku obowiązek do sprawowania opieki obowiązuje. To, jak będziemy go realizować zależy w dużej mierze od nas, a sposoby są, trzeba tylko chcieć. Można przykładowo zapewnić opiekę sąsiada nad matką czy ojcem i płacić mu za taką pomoc. Można poszukać wśród krewnych osoby bezrobotnej, która chętnie dorobi sobie parę groszy do życia za opiekę nad wujem czy ciotką. Można również zgłosić sprawę do ośrodka opieki społecznej, który przydzieli asystenta osobie starszej do pomocy w domu, z zakupami czy w innych sytuacjach życiowych. Ostatecznością są dość drogie usługi profesjonalnych opiekunów nad osobami starszymi.

Seniorom należy się profesjonalna pomoc i perfekcyjna opieka, nie wolno o tym zapominać. Leczenie i badania profilaktyczne również wchodzą w skład opieki nad seniorem, zainteresowanych już teraz odsyłamy na stronę, gdzie można umówić wizytę lekarską – tu.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *