Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Jak pożegnać się z opryszczką

Niektórzy są zdania, że całkowite pozbycie się opryszczki nie jest możliwe. Chociaż podobno zarażonych tym wirusem jest 80 proc. osób. Natomiast opryszczka "aktywizuje się" na ogół u około połowy z nich. Nierzadko wirus po prostu czeka uśpiony. Objawami opryszczki jest na początku napięta skóra (np. w kącikach ust), potem pojawia się swędzenie i (nierzadko bolesne) pęcherzyki.
 
Wirus opryszczki HSV1 atakuje nie tylko okolice ust i nosa, ale może również zaatakować błony śluzowe w innych miejscach naszego ciała, choćby na genitaliach. Zarazić się można drogą kropelkową, choćby poprzez pocałunek lub seks oralny. Można też poprzez picie z naczynia osoby mającej opryszczkę. Opryszczka atakuje zwykle organizm osłabiony, na przykład przed miesiączką, podczas przeziębienia, w trakcie stresu lub gorączki, a nawet przemęczenia.
 
Ciekawostką jest to, że wirus opryszczki – Herpes simplex – nie jest wykrywalny przez układ odpornościowy organizmu, zatem niemożliwa jest jego eliminacja.
 
Jak zatem być jak najdalej od wirusa opryszczki – rzecz jasna przede wszystkim zabezpieczeniem jest higiena, choćby korzystanie z wymytych dobrze naczyń. Inną skuteczną metodą jest spożywanie naturalnych antybiotyków, choćby czosnku, cebuli i miodu. Te naturalne antybiotyki są skuteczne w zwalczaniu opryszczki, która już się ujawniła. Tu oprócz wymienionych, warto jako okłady wykorzystywać słodką śmietanę, cytrynę, ocet, herbatę, napary ziołowe, a nawet… mocz. Warto zdecydować się na wyrzeczenie w postaci jedzenia chłodnych pokarmów. Skuteczna w łagodzeniu objawów opryszczki bywa woda utleniona, odpowiednia pasta do zębów i aspiryna.
 
Warto jednak wiedzieć, że owe domowe sposoby, na ogół tylko likwidują defekty kosmetyczne spowodowane przez opryszczkę. Aby efekt był trwalszy to jednak warto jest sięgnąć po środki farmaceutyczne, choćby po pastę cynkową, która jednocześnie osusza pęcherzyk i w dużym stopniu zabezpiecza przed nawrotem opryszczki. W trakcie stosowania maści nie zaleca się odrywania strupka, gdyż preparat i tak przeniknie z łatwością. Maść nakładamy na miejsce zainfekowane co 5 – 6 godzin. Więcej sposobów na radzenie sobie z tą przykrą dolegliwością możemy znaleźć na portalach dermatologicznych typu dermatolog.pl.
 
W początkowej fazie skutkuje naklejane specjalnego plasterka z wyciągiem z wrotyczu. Można tu polecić plaster Compeed. Wśród maści wykorzystywane są: Antivir, Hascovir, Herpex i Zovirax. Niektórzy stosują tonik zawierający srebro koloidalne.
 
Mimo jednak nie najlepszych informacji co do całkowitego wyeliminowania z organizmu wirusa opryszczki warto jest się zabezpieczać stosując naturalne antybiotyki.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *