Artykuły zdrowie

Jak rozwiązać problem zatkanych zatok?

Nawracający ból głowy i wydzielina sącząca się z nosa mogą zwiastować problemy z zatokami. Nieleczone zapalenie zatok zazwyczaj kończy się stanem przewlekłym. W aptekach dostępne są leki na zatoki. Niektóre z nich można kupić bez recepty, a te bardziej specjalistyczne wydawane są z przepisu lekarza.

1.   Zatoki – jaką pełnią funkcję w organizmie człowieka?

2.   Zapalenie zatok – jakie daje objawy?

3.   Leki na zatoki – kiedy po nie sięgnąć?

Zastanawiasz się jak leczyć zapalenie zatok, które dotyka Cię niezależnie od pory roku? Kiedy wystarczą domowe sposoby na pozbycie się kataru, a w jakich sytuacjach trzeba sięgnąć po leki na zatoki? Problem ten jest na tyle poważny, że nie można go zlekceważyć.

Zatoki – jaką pełnią funkcję w organizmie człowieka?

W kościach twarzoczaszki zlokalizowane są przestrzenie, czyli zatoki. Wyróżnić można między innymi zatoki czołowe, szczękowe, klinowe oraz komórki sitowe. Prawidłowo funkcjonują tylko wówczas, gdy są drożne. W momencie ich zatkania dochodzi do gromadzenia się śluzu. Daje to nieprzyjemne objawy, z których najbardziej charakterystyczny jest ból głowy, wyjątkowo dokuczliwy zwłaszcza przy schylaniu się.

Badania nad tym, jaką rolę w organizmie człowieka pełnią zatoki, wciąż trwają. Zakłada się, iż jedną z funkcji jest ogrzewanie i nawilżanie powietrza, które poprzez nos dostaje się do organizmu. Przypuszcza się także, iż chronią przed urazami mózgoczaszkę. Zatoki zaczynają się tworzyć już w momencie, gdy maluch jest w łonie matki, a ostateczny rozmiar osiągają u osób po dwudziestym roku życia.

Zapalenie zatok – jakie daje objawy?

Zdrowy człowiek tak naprawdę nie zdaje sobie nawet sprawy z istnienia zatok, jednak gdy dojdzie do infekcji i stanu zapalnego, to nie sposób pominąć dolegliwości wywołanych przez bakterie, wirusy czy grzyby. Objawy związane z zapaleniem zatok przyjmują różne oblicze, w zależności od tego, która przestrzeń zostanie zaatakowana. Punktem wspólnym jest jednak duża uciążliwość, która skutecznie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Gdy zajęte zostaną zatoki czołowe, ból zlokalizowany jest w okolicach czoła. Z kolei ból wywołany zapaleniem zatok szczękowych może promieniować na policzki, a pacjenci często skarżą się także na ból zębów. Jeżeli przytkane zostaną zatoki sitowe, to występuje obrzęk na powiekach, jak również dojść może do czasowego zaniku węchu.

Leki na zatoki – kiedy po nie sięgnąć?

Dolegliwości związanych z zatokami nie warto lekceważyć. Stan zapalny może z czasem przybrać postać przewlekłą, która będzie nawracać niezależnie od pory roku. Gdy tylko pojawia się charakterystyczny ucisk w okolicach czoła czy nosa, nasilający się przy pochylaniu lub rano i wieczorem, to znak, że czas udać się na konsultację lekarską.

W zależności od zdiagnozowanej przyczyny lekarz może zalecić różne formy leczenia. Na aptecznych półkach dostępne są rozmaite preparaty pomagające zwalczyć objawy zapalenia zatok. Dużą popularnością cieszą się apteki internetowe, jak na przykład http://nowafarmacja.pl/leki-na-zatoki, w których można zamówić leki na zatoki bez konieczności opuszczania mieszkania.

Wśród oferowanych produktów znajdują się między innymi tabletki wspomagające leczenie kataru obecnego przy zapaleniu zatok, a także aerozole udrażniające nos. Leki na zatoki dla dzieci najczęściej przyjmują postać smacznego syropu. Z kolei dorośli sięgają po żele, spraye czy tabletki w opakowaniach o różnej objętości. O pomoc w doborze odpowiedniego preparatu warto poprosić doświadczonego farmaceutę lub skorzystać ze specjalistycznej porady lekarza. 

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *