Jak skutecznie rzucić palenie?

Wielu palaczy ma za sobą przynajmniej kilka prób pozbycia się nałogu. Ważne jest przede wszystkim nastawienie psychiczne i silne postanowienie rzucenia palenia. Jeśli uda się pokonać swoją słabość i wykazać silną wolę, to połowę sukcesu mamy za sobą. Istnieje wiele sposób, ale które z nich są naprawdę skuteczne?Wśród metod pomocnych rzucającym palenie można wymienić: prowadzenie zdrowego trybu życia, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną dopasowaną do wieku i stanu zdrowia. Duże znaczenie mają tu także specjalistyczne preparaty farmaceutyczne pozwalające pozbyć się nałogu i łagodzące głód nikotynowy. Są one dostępne w formie gum do żucia, pastylek do ssania, plastrów, spray’u, tabletek czy inhalatorów.

Korzyści z rzucenia palenia

Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści, wśród nich można wymienić przede wszystkim: poprawę kondycji fizycznej, lepszą kondycję układu krążenia i układu oddechowego, zmniejszenie ryzyka zawału serca, udaru mózgu oraz wielu chorób nowotworowych (w tym przede wszystkim raka płuc, gardła i krtani), zdrowszy wygląd, gładką cerę i świeży oddech. Nie bez znaczenia są teżspore oszczędności finansowe.Poprawia się ogólna kondycja i stan zdrowia, a efekty widoczne są niemal natychmiast po odstawieniu palenia. Warto pozbyć się nałogu – to duże korzyści nie tylko dla osoby uzależnionej od papierosów, ale także dla jej otoczenia.

Jak pomóc sobie dietą?

W czasie rzucania palenia warto do swojej diety włączyć dodatkowe porcje owoców i warzyw, gdyż zawierają one błonnik pokarmowy oraz są bogate w antyoksydanty i kwasy owocowe, które pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Z tego samego względu warto włączyć do diety ziołowe wyciągi oczyszczające lub sok z brzozy. Dieta osoby rzucającej palenie powinna być także bogata w witaminy A, C i E oraz selen, cynk i kwas foliowy. Warto pamiętać, że podczas oczyszczania organizmu z nikotyny nie powinno się stosować restrykcyjnych diet odchudzających.

Jak działa „fałszywa nikotyna”?

Wśród preparatów ułatwiających rzucenie palenia i łagodzących objawy głodu nikotynowego można znaleźć wiele substancji opierających się na różnych mechanizmach działania na organizm. Stosunkowo nowym odkryciem są preparaty oparte na cytozynie – substancji pochodzenia roślinnego, która „oszukuje” receptory mózgowe poprzez blokowanie wiązania się cząsteczek nikotyny z tymi receptorami. Mówiąc prościej – cytozyna „zastępuje” nikotynę, a oddziałując na te same receptory eliminuje przyjemność z podawania nikotyny i łagodzi objawy zespołu abstynencji. Desmoxan jest preparatem leczącym uzależnienie od nikotyny działającym na bazie cytozyny. Tabletki Desmoxanu pozwalają na całkowite pozbycie się uzależnienia od nikotyny w ciągu kuracji trwającej zaledwie 25 dni.

 

Fot. by machechyp via Flickr, Creative Commons Licence

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *