Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Jak wybrać matę do jogi?

Mata do jogi to jedno z najważniejszych akcesoriów niezależnie od tego czy jogę traktujemy jako sport, metodę relaksu, czy formę medytacji. Odpowiednio dobrana mata sprawi, że wykonywane asany może nie staną się z dnia na dzień banalnie proste, bo w końcu cudów nie ma, ale z pewnością ich utrzymanie okaże się bardziej komfortowe.
Maty do jogi dostępne na polskim rynku są tak różnorodne, że nie tylko początkującego jogina bądź joginkę przyprawić mogą o zawrót głowy, ale bez obaw, w tym krótkim artykule postaramy się w przejrzysty sposób okiełznać ten niezwykle ważny temat.
 

Jaka długość?

Pytanie „jak długą matę potrzebuję” jest chyba jednym z najczęstszych. Maty do jogi sprzedawane są zazwyczaj w dwóch podstawowych długościach: 173 i 180 cm, ale większość sklepów oferuje także maty cięte z rolki, których długość możemy dopasować do naszych wymagań. Przyjmuje się, że dla zachowania odpowiedniego komfortu wykonywanych asan powinniśmy dodać przynajmniej kilkanaście centymetrów do naszego wzrostu i właśnie takiej długości maty szukać. Zasada jest prosta: na dłuższej macie wygodniej się ćwiczy.

PVC? TPE? Guma? Lateks? Kauczuk?

Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, a consensusu nie ma nawet wśród specjalistów. Maty z PVC są wyjątkowo wytrzymałe, a te wyprodukowane przez uznane firmy są praktycznie nie do zdarcia. Niestety PVC PVC nierówne, zdarzają się i produkty wątpliwej jakości.

TPE natomiast jest ekologicznym i biodegradowalnym materiałem, który od jakiegoś czasu powoli podbija rynek, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom antypoślizgowym. Maty do jogi z TPE wykonane są z miękkiej i wyjątkowo lekkiej pianki, której komórki są zamknięte. Uniemożliwia to wnikanie brudu i potu, więc jest to rozwiązanie idealne dla alergików. Niestety TPE jest wrażliwe na zarysowania i łatwo uszkodzić materiał nawet paznokciami, więc asany wykonywać trzeba ostrożnie. Niestety, właśnie z powodu wrażliwości na uszkodzenia maty TPE nie weźmiemy w teren.

Maty z dodatkiem gumy, lateksu lub kauczuku charakteryzują się świetną antypoślizgowością i trwałością. Są także cięższe niż maty z innych tworzyw, więc wyjątkowo dobrze przylegają do podłoża, ale z powodu materiałów wykorzystanych do ich produkcji są także niestety najdroższe. Miewają także charakterystyczny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych aspektów, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając maty do jogi jest współczynnik antypoślizgowy i absorpcja potu. Wpływają one nie tylko na wygodę, ale także na bezpieczeństwo wykonywania asan- rozjeżdżające się nogi lub ręce mogą stać się przyczyną poważnej kontuzji.

Innym czynnikiem, który warto dobrze rozważyć jest wytrzymałość materiału, z którego wykonana została mata. Twarde i odporne maty będą idealne dla joginów ceniących sobie wykonywanie asan na łonie przyrody. W takim wypadku równie istotna będzie także grubość i odpowiednia izolacja od podłoża.

Grubsze maty do jogi wskazane są zwłaszcza dla osób z problemami ze stawami (przede wszystkim kolanowymi)- grube maty sprawią, że łatwiej będzie wysiedzieć bądź wyleżeć niektóre z bardziej obciążających stawy pozycji- jak na przykład supta bhekasana.

Do tych informacji warto jeszcze dodać jedną rzecz: maty do jogi warto kupować u bezpośrednich importerów. Jednym z nich jest joga sklep joga styl, który od lat zaopatruje nie tylko klientów indywidualnych, ale także szkoły jogi, sklepy sportowe i kluby fitness w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *