Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Jakie buty do siatkowki wysokie czy niskie?

Buty to najistotniejsza część stroju siatkarza. Odpowiednio dobrane buty do siatkówki, to gra o wiele przyjemniejsza i co najważniejsze bardziej efektywna. Jak wybrać buty do siatkówki?

 

Decydując się na zakup takich butów, trzeba pamiętać, by nie sugerować się wyłącznie ładnym wyglądem, modną marką, czy tylko ceną. Buty do siatkówki to obuwie typowo sportowe i bardzo ważne jest, by spełniało ono kilka istotnych kryteriów. Muszą to być buty wygodne, jednocześnie zapewniać możliwość efektywnej gry, bez ryzyka urazów stopy. Wyprofilowanie podeszwy buta musi również spełniać pewne kryteria. Rozważając zakup butów, trzeba więc zwrócić uwagę nie tylko na buty jako całość, ale również na ich poszczególne elementy.
 

 

Podeszwa

 

Jeden z najistotniejszych elementów butów do siatkówki. Warto wybierać buty, w których podeszwa jest miękka i elastyczna, gdyż ułatwi to wykonywanie ruchów stopą. Nie każdy zwraca na to uwagę, ale należy wybierać buty wyłącznie z jasną podeszwą. Podeszwa o ciemnych kolorach, może bowiem w trakcie gry pozostawiać ślady na delikatnych podłogach sal, w których będziemy grać w siatkówkę. Oczywiście ma to mniejsze znaczenie, w przypadku gry na terenach otwartych. W przypadku gry w halach, jest to jednak bardzo ważne i butów o ciemnej podeszwie po prostu nie należy kupować.
 

 

Wnętrze

 

Wnętrze buta powinno być wyprofilowane. Nie należy kupować butów o całkowicie płaskiej podeszwie – długotrwała gra w siatkówkę w takich butach, może bowiem być przyczyną płaskostopia.

 

Podczas przymierzania buta, warto zwrócić uwagę, czy jego wyprofilowanie jest zgodne z wyprofilowaniem naszej stopy. Buty, które uciskają, uwierają, posiadają wyprofilowane odmienne niż profil naszej stopy, nie są warte zainteresowania. Nie warto liczyć na to, że się „dopasują”. Szeroka oferta butów do siatkówki to gwarancja, iż znajdziemy takie, które nam odpowiadają – nie warto więc kupować na sile.
 

 

Rozmiar

 

Rzecz z pozoru oczywista. Warto jednak pamiętać, że rozmiar butów sportowych należy dobierać wyjątkowo dokładnie, biorąc pod uwagę między innymi grubość skarpetek. Duże znaczenie ma również pora dnia, w której kupujemy buty. Warto kupować po południu, gdy nasze stopy są „zmęczone” i nieco opuchnięte, co jest naturalne i pomaga dobrać rozmiar.
 

 

Buty wysokie czy niskie?

 

Siatkówka to dyscyplina sportu, w której wbrew pozorom bardzo łatwo o kontuzje. Bardzo charakterystycznymi kontuzjami, są między innymi kontuzje kostki, dlatego warto kupować buty, które są wysokie. Posiadają one wzmocnienia, dzięki którym ryzyko kontuzji koski jest o wiele mniejsze i – co ważne – nie krępują ruchów. Oczywiście taka sytuacja jest możliwa, w przypadku zakupu dobrych butów. Przykładem są buty asics, dostępne w sklepie internetowym www.rsvolley.pl
 

 

 

Zakup butów do siatkówki nie musi być bardzo dużym wydatkiem, a buty najdroższe, wcale nie muszą okazać się najlepszymi. Kupując buty do siatkówki warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich przydatność, na to, czy zapewniają ochronę stopom, na to czy umożliwiają efektywna grę i czy są wygodne. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich butów, przymierzyć choć kilka par i wybrać buty, które są dla nas najlepsze.
 

Źródło:

rsvolley.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *