Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Zdrowie i Uroda

Kaszel, katar, ból gardła… Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka?

Jesień i zima to okres, kiedy bardzo łatwo jest się przeziębić. Problem ten dotyka w szczególności dzieci, które często zapominają o odpowiednim ubiorze, szybko zarażają się od siebie nawzajem, a do tego mają jeszcze nie do końca wykształconą odporność. Zobacz, jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami przeziębienia.

Kaszel – suchy czy mokry?

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących przeziębieniu. Zazwyczaj na początku choroby jest on suchy, a po kilku dniach zmienia się w mokry. Kaszel suchy, nazywany też nieproduktywnym, łączy się zwykle z innymi nieprzyjemnymi objawami, takimi jak np. drapanie w gardle. Jest on dość „płytki”, bardzo często jego ataki są naprawdę męczące i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego na tym etapie choroby podajemy środki hamujące odruch kasłania i łagodzące pozostałe dolegliwości. Kiedy kaszel zmienia się w mokry, czyli produktywny, dziecko zaczyna odkrztuszać zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. To dobry objaw, ponieważ w ten sposób organizm pozbywa się szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego też kaszlu mokrego nie należy hamować. Wręcz przeciwnie – podajemy środki wykrztuśne, pomagające w odkrztuszaniu wydzieliny. Pamiętajmy jednak, by nie dawać ich maluchowi na noc; mogłoby to utrudnić zasypianie.

Kłopotliwy katar

Mówi się, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Jest w tym nieco prawdy, niemniej jednak warto postarać się złagodzić objawy i ułatwić dziecku swobodne oddychanie przez nos. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci i niemowlaków, u których katar stanowi poważny problem i zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. W przypadku starszaków wystarczy podać syrop na katar dla dzieci, a także pamiętać o regularnym oczyszczaniu noska. Warto też zastosować nawilżacze powietrza, inhalacje oraz nowoczesne aromatyczne plasterki z olejkami eterycznymi. Nie zapomnijmy o tym, że – niezależnie od tego, na jakie sposoby się zdecydujemy – wybrana metoda musi być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka. W przypadku najmłodszych nauka wydmuchiwania nosa może być jeszcze za trudna; wówczas z pomocą w jego oczyszczaniu przychodzą nam specjalne aspiratory.

Kiedy gardło boli i drapie

Ból i drapanie w gardle często towarzyszą przeziębieniu, szczególnie pierwszej jego fazie. Nierzadko to właśnie te objawy sygnalizują, że z organizmem dziecka dzieje się coś niedobrego. Warto zadziałać szybko i podać np. syrop na przeziębienie i grypę, bazujący na wyciągach roślinnych i składnikach aktywnych, które pozwolą złagodzić objawy oraz zahamować dalszy rozwój choroby. Możemy też sięgnąć po tabletki do ssania (w przypadku starszych dzieci), spray do gardła bądź specjalne lizaki zakupione w aptece. Sporym problemem może być drapanie gardła, które utrudnia zasypianie – tutaj dobrze sprawdzą się syropy łagodzące stan zapalny błony śluzowej gardła oraz o lekkim działaniu przeciwbólowym. Warto też skorzystać z preparatów nawilżających gardło.

Przeziębienie zwykle nie jest niebezpieczne – a u dzieci pojawiać się może bardzo często. Musimy jednak wiedzieć, jak szybko ulżyć naszym pociechom, kiedy objawy stają się bardzo dokuczliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *