Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Kiedy pójść na wizytę do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa w życiu każdej kobiety powinna się odbyć jeszcze zanim rozpocznie współżycie. Najlepiej jest to zrobić zaraz po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Jest to moment, w którym lekarz udziela rad odnośnie prawidłowego dbania o zdrowie układu rozrodczego kobiety. Rady mogą dotyczyć tego na jakie nieprawidłowe objawy należy zwracać uwagę i jakich środków ostrożności należy przestrzegać aby uchronić się przed chorobami wenerycznymi. Jest to również czas w którym najlepiej zaszczepić się przeciw wirusowi HPV, którym można się zakazić poprzez stosunek płciowy i który jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy.

W okresie dorosłości, każda kobieta powinna co roku odbyć kontrolną wizytę u ginekologa, nawet jeśli nie zauważyła żadnych niepokojących objawów. Po 25 roku życia, lub jeśli wcześniej rozpoczęła współżyć po 3 latach od inicjacji seksualnej, powinna pamiętać o wykonywaniu badań cytologicznych co 2 lata. Wykonywanie tych badań pozwala wykryć zmianę przedrakową lub raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Im wcześniej zostaną wykryte nieprawidłowości, tym leczenie będzie mniej inwazyjne i skuteczniejsze. Innymi ważnymi badaniami przesiewowymi są USG i mammografia piersi, które służą do wykrywania zmian w obrębie gruczołu sutkowego. O wyborze badania decyduje wiek. U młodych kobiet zalecane jest wykonywanie USG, ponieważ jest ono lepsze do badania piersi o strukturze gruczołowej, która jest charakterystyczna dla okresu rozrodczego. Z wiekiem zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej w piersiach a zmniejsza ilość tkanki gruczołowej i dlatego dla kobiet dojrzałych badaniem zalecanym jest mammografia. Rak piersi stanowi 18% wszystkich zachorowań kobiet na nowotwory złośliwe w Polsce, dlatego wykonywanie badań przesiewowych jest tak istotne.

Oprócz badań profilaktycznych istnieje wiele niepokojących objawów, które powinny skierować cię do ginekologa. Czucie bólu, pieczenia lub świądu jest pierwszym sygnałem alarmowym zmian zapalnych okolic intymnych. Możesz zobaczyć zaczerwienienie, obrzęk, zmiany grudkowe czy wrzodziejące w okolicy sromu. Objawy te w połączeniu z bolesnymi stosunkami płciowymi mogą być spowodowane zapaleniem pochwy i wymagają leczenia.

Kolejnym objawem, który powinien skierować Cię do ginekologa jest ból w podbrzuszu. Powinnaś też zwrócić uwagę na to czy twoje miesiączki są regularne, jak obfite są (nadmierne krwawienie definujemy jako konieczność zmiany podpaski częściej niż co 2 godziny) i jak często występują. Ból i zmiany w krwawieniu miesięcznym mogą być wynikiem zapalenia narządów miednicy, endometriozy czy ciąży pozamacicznej. Pamiętaj jednak, że te objawy mogą być spowodowane innymi schorzeniami niż te pochodzące z układu rozrodczego. Warto pamiętać o tym aby udać się do doświadczonego specjalisty, który nie pominie ważnych objawów w postępowaniu diagnostycznym. Tacy specjaliści pracują na przykład w proclinic.pl. W sytuacji gdy nie zostanie znaleziona ginekologiczna przyczyna takiego bólu ginekolog skieruje cię do innego lekarza.

Ginekolog zajmuje się również bardzo częstym problemem kobiet w każdym wieku, jakim jest nieotrzymanie moczu. Popuszczanie moczu podczas wysiłku, śmiechu czy kaszlenia to najczęstsze manifestacje tego schorzenia, choć może się ono objawiać również jako odczuwanie parcia na pęcherz i konieczność szybkiego udania się do toalety. Tych problemów nie należy się wstydzić i należy je leczyć.

 

Na wizytę ginekologiczną najlepiej jest umówić się w pierwszej fazie cyklu miesięcznego, czyli kilka dni po ustąpieniu krwawienia miesięcznego. Dobry lekarz powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości oraz udzielić Ci rad dotyczących zdrowia, antykoncepcji, ciąży, menopauzy i profilaktyki schorzeń ginekologicznych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *