Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Kiedy zgłaszać się do urologa?

Problemy z układem moczowym czy moczowo-płciowym u mężczyzn dotyczą coraz większej grupy pacjentów. Jednak nadal, ze względu na traktowanie wszystkich dolegliwości urologicznych jako wstydliwych, wizyta u urologa poznań odkładana jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem nieleczone drobne dolegliwości mogą prowadzić do wielu poważnych chorób, które mogą się zakończyć dializowaniem czy nawet przeszczepem nerki.

 

Wizyta u urologa – jak się przygotować
Urolog Poznań przyjmuje jedynie na podstawie skierowania, które może wystawić lekarz rodzinny. Jednak zanim udamy się na wizytę, należy również wykonać kilka badań, które pozwolą lekarzowi na szybsze zdiagnozowanie problemu. Najważniejsze są badania krwi i moczu, warto również zadbać o dodatkowe badania (np. USG układu moczowego). Równie ważne jest przygotowanie się pod kątem przyjmowanych leków i preparatów – warto przygotować ich listę, aby lekarz urolog Poznań mógł się z nią zapoznać. Na takiej liście powinny się znaleźć także leki przyjmowane doraźnie, np. preparaty witaminowe, leki przeciwbólowe czy nawet zioła. Istotne jest również zadbanie o higienę intymną przed wizytą u urolog poznań adammichalski.pl 

Zakres badań
Do urologa warto się wybrać w kilku sytuacjach. Lekarz urolog Poznań leczy nietrzymanie moczu, pomaga złagodzić dolegliwości bólowe związane z oddawaniem moczu, diagnozuje problemy, z którymi związane jest nietrzymanie moczu. Najczęściej jednak do urologa trafiają mężczyźni, bowiem w ich przypadku zakres dolegliwości, które leczy urolog, jest dużo większy. Urolog powinien zająć się pacjentami z urazami podbrzusza, bowiem przy takich urazach często dochodzi do uszkodzeń w obrębie układu moczowo-płciowego. Mężczyźni powinni udać się do urologa, gdy zauważają zmiany w wyglądzie prącia oraz wtedy, gdy odczuwają dolegliwości bólowe w obrębie jąder. Warto skorzystać z porady urologicznej również wtedy, gdy zauważamy zmiany w wyglądzie oddawanego moczu, zwiększa się częstotliwość jego oddawania lub też gdy ilość oddawanego moczu jest zbyt mała. Także ból w dolnej partii pleców czy nadmiernie opuchnięte nogi mogą być spowodowane problemami z nerkami, dlatego warto takie problemy konsultować z urologiem.

Przebieg wizyty
Dla większości pacjentów przebieg wizyty u urologa jest podobny. Lekarz rozpoczyna wizytę od wywiadu z pacjentem, jednocześnie także zapoznaje się z przedłożonymi badaniami, a niejednokrotnie sam dodatkowo zleca swoje badania. Na etapie diagnozowania problemów pacjenta ważne są dodatkowe informacje, dlatego warto zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków. W przypadku mężczyzn wizyta u urologa, zwłaszcza jeśli dotyczy problemów płciowych, może również oznaczać konieczność pokazania lekarzowi narządów objętych chorobą. Istotne jest to, że ból w jądrze może oznaczać konieczność przebadania obydwu jąder. W przypadku problemów z prostatą w czasie wizyty u urologa przeprowadzane będzie badanie prostaty, które lekarz przeprowadza jako badanie per rectum.

Nerki są niezwykle istotnym narządem, dlatego należy o nie odpowiednio zadbać. Wizyty u urologa mogą się jednak stać koniecznością, jeśli pacjent dodatkowo cierpi na nadciśnienie czy cukrzycę. Bardzo często każda ze wspomnianych chorób może dodatkowo wpływać na układ moczowy osłabiając go czy doprowadzając do nieodwracalnych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *