Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Kinezjologia w sporcie i rekreacji

Uprawianie sportu na najwyższym poziomie,jest możliwe jedynie wtedy, gdy ciało i umysł działają w pełnej symbiozie. Symbioza ciała i umysłu jest niezbędna nie tylko w przypadku sportu zawodowego, ale również wtedy, gdy uprawiamy go w celach rekreacyjnych. Uzyskanie takiej równowagi jest możliwe dzięki kinezjologii.

 

Czym jest kinezjologia?

Początków kinezjologii sportowej można doszukiwać się w zasadach stosowanych w trakcie rehabilitacji dzieci z różnego rodzaju kłopotami w poruszaniu się. Zasady te przez lata były udoskonalane tak, by w jak najkrótszym czasie przynosić jak najlepsze wyniki. Kinezjologia sportowa opiera się więc obecnie na rzetelnej wiedzy medycznej, naukowej i psychologicznej. Wiedza ta jest poparta licznymi wynikami badań. Kinezjologię często określa się również mianem coachingu mięśni. 

 

Budowa modelu treningowego, opartego na zasadach kinezjologii, zawsze uwzględnia indywidualne potrzeby każdej osoby – są one definiowane na podstawie testów mięśniowych i dominacyjnych oraz na bazie badań profilu organizacji umysłu danej osoby. Badania profilu organizacji umysłu są podyktowane uznawaniem przez zwolenników kinezjologii koncepcji o podziale mózgu na półkulę lewą oraz półkulę prawą. Neurologia nie potwierdza tej koncepcji, jednak dzięki takiemu wyobrażeniu, można lepiej uzmysłowić sobie potrzebę równowagi między obiema półkulami mózgu oraz między mózgiem a ciałem. 

 

Jakie daje efekty?

Dzięki ćwiczeniom opartym na założeniach kinezjologii, poprawia się równowaga fizyczna oraz psychiczna. Ćwiczenia te są kierowane do osób uprawiających każdy rodzaj sportu – kinezjologia jest obszarem interdyscyplinarnym i nie zamyka się na konkretnej dyscyplinie lub jedynie na trenowaniu sportowców zawodowych. Obecnie zastosowanie technik kinezjologii sportowej jest tak szerokie i różnorodne, jak duże jest tylko zapotrzebowanie osób uprawiających sport wyczynowo lub rekreacyjnie. Dzięki niej można więc ćwiczyć techniki, poprawiać szybkość i płynność ruchów, wdrażać odpowiednie nawyki żywieniowe czy też usuwać blokady psychiczne, hamujące rozwój fizyczny poprzez ograniczone wyobrażenia o swoim ciele. 

Głównym celem kinezjologii jest wspieranie w osiągnięciu wyznaczonego celu sportowego. Cel ten realizuje się poprzez kolejne osiąganie tzw. małych kroków, czyli poprawianie indywidualnych umiejętności oraz predyspozycji sportowych, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz indywidualnej, czy też uczenie się technik pomagających poradzić sobie w sytuacjach stresowych. Ćwiczenia kinezjologiczne pozwalają również uzyskać równowagę fizyczną oraz większą stabilność mięśni głębokich. 

Stosowanie się do zasad kinezjologii jest bardzo ważne w nowoczesnym sporcie. Dzisiaj osiąganie satysfakcjonujących wyników jest bowiem znacznie trudniejsze niż kiedyś. Wielu sportowców rezygnuje z treningów, gdyż nie potrafi poradzić sobie ze stresem i ograniczającymi rozwój ciała blokadami umysłu. Warto więc brać przykład z najlepszych sportowców, którzy dzięki stosowaniu ćwiczeń opartych na kinezjologii, uzyskali świetne wyniki i osiągnęli sukcesy, nie tylko na płaszczyźnie sportowej.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy ze specjalistami ze strony sissel.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *