
Kliniczne zastosowanie testów psychometrycznych w diagnozie dziecka
Kliniczne zastosowanie testów psychometrycznych w diagnozie dziecka
Szkolenie prowadzi dr hab. Aneta Rita Borkowska
Psycholog, specjalista w zakresie neuropsychologii rozwojowej, pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS (Lublin). Jej zainteresowania zawodowe skupiają się na zaburzeniach rozwoju dziecka uwarunkowanych działaniem zróżnicowanych czynników patogennych, analizowanych z punktu widzenia związku mózg – zachowanie. Jest autorką i redaktorem publikacji książkowych (m.in. "Neuropsychologia kliniczna dziecka", "Podstawy neuropsychologii klinicznej"), artykułów naukowych na temat ADHD, dysleksji rozwojowej, rozwojowych zaburzeń językowych i zróżnicowanych objawów behawioralnych po nabytych uszkodzeniach mózgu u dzieci. W obszarze praktyki psychologicznej zajmuje się diagnozą neuropsychologiczną dzieci z różnymi formami patologii zachowania, w tym dzieci z dysleksją rozwojową, oraz terapią neuropsychologiczną dzieci po uszkodzeniach mózgu i z zaburzeniami językowymi.
Charakter i zakres szkolenia Celem szkolenia jest uwrażliwienie psychologów pracujących z dziećmi na symptomy zachowania widoczne zarówno w sposobie wykonywania zadań diagnostycznych, jak i w ich wynikach ilościowych, które mogą sugerować biologiczne podłoże trudności rozwojowych. Określone symptomy mogą bowiem wymagać dalszej diagnostyki, także medycznej, w celu ustalenia pierwotnego źródła problemów dziecka.
Forma zajęć Zajęcia prowadzone będą w formie wykładu i warsztatu. Wykład poparty będzie materiałami multimedialnymi. Warsztat zawierać będzie prezentację wybranych metod diagnostycznych (uczestnicy otrzymują wybrane metody).
Program szkolenia
- Wskazania do klinicznego, a nie psychometrycznego stosowania testów psychologicznych u dzieci.
- Sposób wykonania metod testowych przez dzieci, sugerujący konieczność pogłębionej diagnozy neuropsychologicznej, także medycznej.
- Symptomy w obszarze:
- kontaktu społecznego (w tym kontaktu emocjonalnego),
- poziomu wzbudzenia OUN,
- innych aspektów procesów uwagi, sprawności i koordynacji motorycznej,
- procesów percepcyjnych,
- pamięci i uczenia się,
- funkcji językowych i komunikacyjnych,
- funkcji wykonawczych,
- symptomy wskazujące na strukturalną i funkcjonalną patologię OUN.
- Choroby somatyczne jako źródło problemów w funkcjonowaniu dziecka:
- choroby endokrynologiczne (w tym metaboliczne),
- choroby układu krążenia i oddechowego jako czynniki modyfikujące przebieg procesów poznawczych i emocjonalnych (możliwe wskaźniki w jakości wykonania metod psychometrycznych).
Szkolenie przeznaczone jest Wyłącznie dla psychologów i studentów ostatnich lat tego kierunku. Szkolenie nie jest adresowane do innych specjalistów.
Termin szkolenia 2, 3 czerwca 2012
Dwudniowa sesja obejmuje 15 godzin szkoleniowych.
Koszt szkolenia 400 PLN
Organizator szkolenia:
Pracownia Pomocy Psychologicznej dla Dzieci Młodzieży i Rodzin
- 81-743 Sopot, Pomorskie
- Sopot
- Telefon: 507 107 329
- Email: sekretariat@pracownia-mm.pl
- www: www.pracownia-mm.pl

