Dieta

Ile kofeiny ma kawa – sprawdź, co pijesz

Kawa towarzyszy wielu osobom każdego dnia, często na stałe wchodząc do codziennych rytuałów. Kawa po przebudzeniu, kawa na rozpoczęcie pracy, druga kawa w pracy, żeby nie zasnąć po zjedzeniu lunchu, trzecia kawa, żeby dać radę do końca i czwarta wypita już w domowym zaciszu bądź na mieście w gronie przyjaciół. Z drugiej strony jest też kawa kojarząca się z leniwymi weekendowymi porankami – wypita na tarasie czy kanapie. Pomimo tego, że rytuały te wielu z nas są bardzo dobrze znane, wciąż niewiele osób zna podstawowe informacje na temat tego napoju. O kawie krążą różne legendy, podkreślające albo jej szkodliwość, albo zbawienny wpływ. Warto jednak odrzucić na bok te dywagacje i zacząć od informacji, które powinny być znane wszystkim miłośnikom kawy. Ile kofeiny ma kawa?

Czym jest kofeina?

Odpowiedź na pytanie, ile kofeiny ma kawa, musi zostać poprzedzona wyjaśnieniem tego, czym kofeina w ogóle jest. Kofeina to związek chemiczny (alkaloid purynowy) odkryty w pierwszej połowie XIX wieku przez niemieckiego chemika Friedricha Rungego, który występuje w różnych roślinach, np. zawiera się w ziarnach kawy. Kofeina występująca w roślinach działa jak naturalny pestycyd, mający na celu odstraszanie owadów. Z kolei ta zawierająca się w kawie odpowiada za działania pobudzające, przez które wielu z nas tak mocno lubuje się w piciu tego napoju. Obok kawy kofeinę znajdziemy także w wielu napojach gazowanych czy energetycznych. Jako naturalny składnik występuje m.in. w herbacie, gorzkiej czekoladzie czy yerba mate.

Kofeina w kawie

Kofeina znajdująca się w kawie działa pozytywnie na organizm ludzki, stymulując wydzielanie serotoniny, dopaminy i hormonu adrenaliny. Napój pomaga lepiej się skoncentrować, zapamiętywać oraz zapomnieć o zmęczeniu. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość spożytej kofeiny może doprowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych – np. podwyższonego ciśnienia, stanów lękowych czy zakłóconego rytmu snu. Szacuje się, że śmiertelna dawka kofeiny dla człowieka to ok. 192 mg na kg masy ciała. Czy zatem picie kilku filiżanek kawy dziennie może negatywnie wpłynąć na organizm?

Ile kofeiny ma kawa?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na zawartość kofeiny w kawie wpływa wiele czynników. Na początku jednak warto zaznaczyć, że z reguły picie nawet do 6 filiżanek kawy dziennie nie wpływa źle na zdrowie. Warto jednak przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom tego napoju i spróbować oszacować zawartość kofeiny w konkretnych przykładach.

Chromatografia – metoda na poznanie odpowiedzi

Żeby móc chodź w sposób generalizujący odpowiedzieć na pytanie, ile kofeiny znajduje się w kawie, należy oprzeć się na wynikach badań prowadzonych metodą chromatografii, czyli sposobie analitycznym bądź preparatywnym, który służy do rozdzielenia lub zbadania składu mieszanin związków chemicznych. W tym przypadku pozwala zbadać zawartość kofeiny w kawie.

Zawartość kofeiny w kawie – ze względu na rodzaj napoju

Ilość kofeiny w kawie zależy w głównej mierze od rodzaju napoju oraz sposobu parzenia, a także gatunku ziaren i ilości obróbek wykonanych przed finalnym znalezieniem się kawy w filiżance. Biorąc pod lupę najpopularniejszy sposób przygotowywania kawy w Europie, czyli zalewania kawy mielonej gorącą wodą, widzimy, że w jednej porcji napoju znajduje się od 70 mg do 140 mg kofeiny. Z kolei w espresso kofeiny będą 63 mg. Jednak warto wziąć pod uwagę to, że w tym rodzaju kawy samego naparu jest znacznie mniej, co sprawia że stosunek ilości kofeiny do kawy jest większy niż w przypadku np. kawy parzonej. Kolejnym rodzajem kawy, który niechętnie piją smakosze, jest kawa rozpuszczalna. Ten rodzaj przechodzi różne rodzaje obróbek i zanim znajdzie się w naszych kubkach straci nieco kofeiny, co sprawi, że będzie słabszy od kawy parzonej. Pijąc ten napój, przyjmiemy od 50 mg do 80 mg kofeiny.

Kofeina w kawie a kofeina w napojach gazowanych

Kofeina nie zawiera się jedynie w kawie, a także w innych napojach, takich jak np. herbata czy tzw. energetyki. Pijąc napój energetyczny mamy do czynienia z ok. 75 mg kofeiny. Z kolei spożycie tabliczki czekolady to nawet 85 mg kofeiny (dokładna liczba zależy od rodzaju produktu). Pijąc kawę oraz spożywając produkty zawierające kofeinę, należy wiedzieć, że od tej substancji można się uzależnić, a także mieć na uwadzę to, że istnieje jej śmiertelna dawka. Uznaje się, że maksymalna dawka spożycia kofeiny w ciągu dnia, która nie zagraża zdrowiu, to 300 mg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *