Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Świat medyczny zelektryzowała wiadomość, że Korea Południowa jako pierwsza zezwoliła na sprzedaż leku zwierającego ludzkie komórki macierzyste. Służący regeneracji chrząstek stawowych Cartistem będzie wstrzykiwany w stawy podczas zabiegów operacyjnych. Poprzedzające podobne zezwolenie badania kliniczne trwają w USA. Czy Polacy również mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczniczych?

Błyskawiczna kariera komórek macierzystych związana jest z ich niezwykłą właściwością wszystkich zdolności do przekształcania się w inne  komórki naszego organizmu i w związku z tym zdolnością do leczenia chorych organów. Zdaniem naukowców badania nad terapią komórkami macierzystymi już wkrótce doprowadzą do opracowania leków na wiele chorób, w tym na raka, cukrzycę typu 1, chorobę Parkinsona, celiakię czy niewydolność serca.

Terapia komórkami macierzystymi to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Wprowadzanie w Korei pierwszego leku na bazie komórek macierzystych zwiastuje zupełnie nową epokę w medycynie. Być może za kilka lat leczenie tkankami macierzystymi będzie dla nas równie oczywiste co przyjmowanie antybiotyków. Jednak już teraz mamy możliwość korzystania z osiągnięć medycyny na miarę XXI wieku poprzez wykorzystanie krwi pępowinowej, która jest niezwykle bogatym źródłem komórek macierzystych. – mówi dr Tomasz Baran, z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, największej w Polsce instytucji, zajmującej się pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej. – Krew pępowinowa znana jest już od dawna z udanego  stosowania w ramach terapii chorób nowotworowych. Przechowywana krew może posłużyć w przyszłości  nie tylko dzieciom, lecz również całej rodzinie. Jej niezwykła wartość wiąże się z dużo łatwiejszym dobraniem krwi do potrzebującego pacjenta (np. rodzeństwa) i niższym ryzykiem powikłań po przeszczepieniu. Poczucie bezpieczeństwa, jakie daje bankowanie rodzinne, czyli możliwość przechowywania krwi pępowinowej i wykorzystywania jej do terapii różnych członków rodziny, jest nie do przecenienia. Dzięki niemu jesteśmy przygotowani na najtrudniejsze wyzwania, przed jakimi być może przyjdzie stanąć nam i naszym najbliższym. A kto wie, jakie niezwykłe możliwości wykorzystania zdeponowanej przez nas krwi pępowinowej przyniesie trwająca właśnie medyczna rewolucja?

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził blisko 50 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły krew pępowinową do 9 przeszczepień – 7 w Polsce i 2 na Węgrzech.

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *