Artykuły medyczne,  Nowości medyczne

Komórki macierzyste w leczeniu zębów

Badania nad komórkami macierzystymi ukazały wiele możliwości ich potencjalnego zastosowania, zarówno w medycynie regeneracyjnej jak i przy leczeniu nowotworów. Jakie zastosowanie mają komórki macierzyste w stomatologii?

Leczenie zębów w tradycyjny sposób wiąże się z koniecznością usunięcia ubytków próchniczych przy pomocy wiertła dentystycznego. Niemniej, Indyjski Instytut Nauk Medycznych wynalazł nową technikę leczenia zębów z zastosowaniem komórek macierzystych. Być może dzięki nim zęby będą leczyły się w praktyce samodzielnie, a ekstrakcja zęba będzie wykonywana tylko sporadycznie i wyjątkowych sytuacjach.
Nowa technika leczenia stomatologicznego likwiduje dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta i może stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnego leczenia kanałowego. Technika ta została nazwana SealBio i polega na wykorzystaniu komórek macierzystych pobranych od pacjenta wraz z odpowiednimi czynnikami wzrostu. Eliminuje ona konieczność stosowania specjalnych środków do wypełniania kanału zębowego. Dzięki temu można uniknąć niepożądanych reakcji przy wypełnianiu kanałów materiałem niezgodnym biologicznie.
Naukowcy pobrali z kanału chorego zęba pacjenta komórki macierzyste, które samodzielnie mogą zregenerować i wypełnić nową tkanką oczyszczony kanał. Komórki umieszczane są po leczeniu kanałowym w kanale i przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy będą rosły. Po upłynięciu założonego okresu czasu, powstanie wystarczająco dużo tkanki, aby ostatecznie całkowicie uszczelnić ząb pacjenta.
Nowa metoda leczenia zębów została już przebadana w toku testów trwających nawet 4-5 lat. Wykazały one wysoką skuteczność jej stosowania. Być może w przyszłości zostanie ona rozpowszechniona na szeroką skalę na całym świecie w gabinetach dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *