Korzyści płynące z zabiegów masażu klasycznego

Masaż klasyczny to godny polecenia zabieg relaksująco-leczniczy. Wykonany przed profesjonalistę rozluźnia napięte mięśnie, pobudza krążenie, redukuje stres i działa kojąco na układ nerwowy. Taką formę uzdrawiania stosowano już z powodzeniem w starożytności, a obecnie jest to uzupełnienie fizjoterapii.

Masaż klasyczny a kręgosłup

Masaż klasyczny jest niezwykle pomocny przy dolegliwościach typu napięcia psychiczne, bóle mięśniowo-stawowe oraz skurcze, a także przy schorzeniach kręgosłupa. Coraz popularniejszy jest masaż pleców, który działa pobudzająco na układ krążenia, rozluźniająco i łagodząco. Ponadto masaż ułatwia pozbywanie się toksyn z organizmu. Jest też nieoceniony w przypadku rozgrzania mięśni i przygotowania ich do intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas masażu klasycznego często stosuje się dodatkowe wspomagacze w postaci kremów bogatych w dobroczynne substancje aktywne.

Masaż klasyczny zaleca się osobom borykającym się z bolami pleców, karku i mięśni, przy napięciowych bólach głowy, niewydolności krążenia, obrzękach, przykurczach i chorobach reumatycznych. Bardzo dobre rezultaty otrzymuje się także, stosując masaż przy stanach nerwicowych, lękowych i depresyjnych. Na liczne korzyści mogą liczyć także przemęczone osoby, gdyż masaż wpływa pozytywnie zarówno na stan fizyczny jak również na stan umysłu, czyli na psychikę.

Kiedy masaż klasyczny nie jest zalecany?

Chociaż masaż niezwykle korzystnie oddziałuje na nasze ciało i umysł, to jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża i menstruacja, krwiaki, tętniaki, ropne zmiany skórne, gorączka, żylaki, naczyniaki, nerczyca, gruźlica kości, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, stany zapalne, miażdżyca w zaawansowanym stadium, niedawno przebyty zawał serca, choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, zapalenie nerwów obwodowych.

Bardzo ważną kwestią dla osób, które po raz pierwszy decydują się na wykonanie masażu klasycznego, jest to, że na początku dolegliwości mogą się nasilić. Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać korzystania z dalszych zabiegów. Nie jest też to kwestia złego dobrania techniki do stanu zdrowia czy też brak kwalifikacji i doświadczenia danego masażysty. Zwiększenie się bólu podczas pierwszych zabiegów jest normalnym zjawiskiem. Poprawa widoczna jest dopiero po kilku masażach. Oczywiście jeśli dojdzie do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia, należy poinformować o tym masażystę, gdyż może konieczne być odwiedzenie fizjoterapeuty czy też lekarza.

Techniki masażu klasycznego

Masaż klasyczny polega na zastosowaniu rozmaitych metod dotykania. Chodzi tutaj o głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, wstrząsanie, wyciskanie i oklepywanie. Techniki te w zależności od pożądanego efektu mogą być wykonywane spokojnie lub dynamicznie. Znacznie ma także to, czy ruchy będą wykonywane ze słabym czy też mocnym natężeniem. Masażysta podczas zabiegów może używać jednej lub dwóch rąk, co uzależnione jest od masowanego przez niego miejsca.

Bardzo często podczas masażu klasycznego stosuje się dodatkowo aromaterapię i muzykoterapię, dzięki czemu można liczyć na pełne zrelaksowanie i rozluźnienie. Najdelikatniejszą techniką jest głaskanie, które masażysta wykonuje na samym początku i na koniec zabiegu. Bardziej dynamiczne jest rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *