Artykuły dziecko,  Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Ciąża,  Poradniki

Kreskówki – czy warto je puszczać dzieciom?

Trudno jest wymyślić inną rozrywkę dla dzieci – oprócz kreskówek – która jednocześnie rozwija dziecko, oraz daje mu radość, uciechę. Nasi rodzice puszczali nam bajki, oraz czytali nam je na dobranoc i z przyjemnością kultywujemy tę tradycję. Wiele bajek jest cechuje uniwersalizm oraz to, że niosą ze sobą ponadczasowe prawdy.

Zatem można powiedzieć, że puszczanie dziecku kreskówek to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy mu zapewnić – jednocześnie nauczy się wielu rzeczy, oraz będzie żyło czuło się szczęśliwie i beztrosko.

Jakie są zalety oglądania kreskówek?

Oglądanie kreskówek może być kluczowym bodźcem rozwoju naszego dziecka. To przecież czynniki zewnętrzne mają ogromny wpływ na kształcenie osobowości człowieka. Gdy puszczamy kreskówki dziecko, uczy on się wielu wartości, nawet nieświadomie. W kreskówkach ogląda odwieczną walkę dobra ze złem, poznaje istotę przyjaźni, miłości i wiele innych. Bardzo ważne w oglądaniu kreskówek jest to, by dziecko robiło to razem z rodzicem. Wtedy można ‘’upiec dwie pieczenie na jednym ogniu’’ – ponieważ spędzanie czasu w ten sposób może bardzo zbliżać i zacieśniać więzy pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Telewizja pokazuje dziecku świat jako miejsce kolorowe, bezpieczne, przyjazne – nie budzi w nim poczucia zagrożenia, niepokoju. Kreskówki też nie powinny pokazywać scen przemocy, brutalnych wydarzeń.

Istnieją bajki, które znają wszystkie dzieci. Są to swoiste klasyki, które opowiadane są dzieciom z pokolenia na pokolenie. Swoją popularność i stanowienie tradycji zawdzięczają temu, że są bardzo pouczające i niosą ze sobą odwieczne przesłanie. Nasze dzieci mają też możliwość rozmawiania o ulubionych bajkach z rówieśnikami. Dzięki temu kreują oni kontakty międzyludzkie, stawiają pierwsze kroki we własnych przyjaźniach, relacjach z innymi dziećmi. Piękną bajką o przyjaźni jest na przykład historia o Kubusiu Puchatku. Dobrze byłoby, aby wszystkie dzieci chciały naśladować przyjaźń pokazaną na ekranie – jest ona swoistym wzorem i wiele może dzieci nauczyć.

Jakich bajek nie puszczać dzieciom?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy wychować swoje dziecko. Nie jest jednak dobrym pomysłem, aby kilkuletnie dziecko zaznajamiać z poważnymi kreskówkami z przesłaniem – pozwólmy mu zamiast tego na beztroskę, rozrywkę w całej okazałości. Także horror zdecydowanie nie jest odpowiednim gatunkiem dla dzieci. Nie powinniśmy też uczyć dzieci przekleństw, błędów ortograficznych, wulgarnych zachowań. Przedstawię trzy przykładowe bajki, które powinniśmy puszczać tylko starszemu rodzeństwu – nie zaś przedszkolakom czy uczniom szkoły podstawowej. Z pewnością do takich bajek należą ‘’Włatcy Móch’’. Bajka, przy której trzeba mieć gargantuiczne pokłady dystansu do siebie, ponieważ jest ona przezabawna, ale jedynie dla starszej publiczności. Młodsze dzieci mogłyby nauczyć się przy niej brzydkich słów i zachowań, których nie powinny raczej naśladować. Do bajek, które nie powinny być oglądane przez młodszych widzów, są bajki w klimatach horroru, takie jak Tokio Ghoul. Ponadto, nie powinniśmy zbyt szybko czynić dorosłych ludzi z naszych dzieci. Wobec tego pokazywanie im takich kreskówek jak ‘’Welcome to the NHK’’, nie jest odpowiednie. To anime jest bardzo piękne i ma głębokie przesłanie, ale jest odpowiednie tylko dla starszych widzów, starszych nastolatków.

Można więc powiedzieć, że puszczanie kreskówek dzieciom jest jak najbardziej odpowiednim pomysłem, ale trzeba znaleźć złoty środek. Są granice, których wręcz nie można przekraczać, a przynajmniej nie należy robić tego zbyt prędko.

Artykuł opracowany we współpracy z serwisem http://www.kreskowki.info/

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *