Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Leczenie dny moczanowej

Podstawy powstawania dny moczanowej

Dna moczanowa zazwyczaj pojawia się u osób, u których stwierdzono hiperurykemię, czyli zwiększony poziom kwasu moczowego w surowicy krwi. Nie każdy z hiperurykemią będzie dotknięty dną moczową – około 10% przypadków zachoruje na tę chorobę właśnie z powodu poziomu kwasu moczowego. Reszta przypadków dotyczy osób, które nieprawidłowo dbały o swój organizm, spożywały niewłaściwe produkty czy cierpiały z powodu niektórych chorób, np. cukrzycy, otyłości, wad serca czy upośledzenia pracy nerek.

Jako że dna moczanowa zawsze powstaje z pewnego powodu, to podstawowym zadaniem lekarza jest dojść przyczyny tej choroby u danego pacjenta. Pozwala to na określenie sposobu leczenia oraz radzenia sobie z dną moczanową, co pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów dalszego leczenia tylko tego schorzenia. Istotne jest, aby – gdy choroba wynika z dodatkowych schorzeń, które toczą organizm – walczyć również z chorobami współistniejącymi. Tylko wówczas możliwe jest zaleczenie choroby do tego stopnia, aby objawy dny moczanowej nie pojawiały się zbyt często, a ataki nie były zbyt mocne. Jest to niestety choroba nieuleczalna, dlatego jej leczenie może jedynie zmniejszać objawy.

Walka z kwasem moczowym

Podstawową zasadą w przypadku osób, u których w badaniach stwierdza się zbyt wysoki poziom kwasu moczowego, jest podawanie leków, które obniżą ilość tej substancji w surowicy krwi. Leki te pozwalają na zbicie poziomu moczanu w organizmie, a także wspierają nerki w wydalaniu tej substancji, co z kolei wpływa na mniej intensywne oraz rzadsze ataki dny moczanowej w obrębie stawów.

Warto wiedzieć, że walka z kwasem moczowym odbywa się również przez prawidłową dietę. Należy unikać potraw tłustych, głównie pochodzenia zwierzęcego, jako że obciążają one organizm, powodując wiązanie dużych ilości kwasu moczowego. Dodatkowo, dieta musi być dostosowana również do innych schorzeń, np. cukrzycy. O odpowiednim odżywianiu muszą pomyśleć też osoby, które cierpią z powodu nadwagi czy otyłości, sprzyjających atakom dny moczanowej.

Niwelowanie bólu

Leczenie dny moczanowej w przypadku ataku tej choroby dostosowane jest zwykle do potrzeb pacjenta. Chory już w momencie wystąpienia pierwszych objawów może zadbać o schłodzenie stawu, które daje ulgę w dolegliwościach bólowych – na przykład za sprawą woreczka z lodem, przykładanego na pół godziny do chorego stawu. Czasami jest to niemożliwe ze względu na silny ból; wówczas trzeba zażywać leki przeciwbólowe przypisane przez lekarza.

Dodatkowo, w leczeniu stanu zapalnego stosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne. Działają bardzo dobrze w zwarciu z infekcją na tle dny moczanowej. Jeśli u chorego nie można ich zastosować, zwykle alternatywą są sterydy albo kolchicyna, którą jednak stosuje się rzadko ze względu na skutki uboczne ze strony układu pokarmowego.

Każdorazowo po przeżytym ataku dny moczanowej niezbędne jest nadzorowanie stanu stawów. Dodatkowo stosowane może być fizykoterapia, która pozwala radzić sobie z objawami bólowymi oraz niweluje ryzyko występowania ataków w przyszłości.

Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl – Dna moczanowa bez tajemnic – przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *