Artykuły dziecko

Leczenie grypy u dziecka

Przebieg grypy u dzieci jest znacznie poważniejszy niż u dorosłych. Niezbędne jest pozostawienie dziecka w domu oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy grypy u dzieci?

Objawy grypy są podobne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zalicza się do nich wysoką temperaturę, sięgającą powyżej 39stC, bóle głowy, mięśni i stawów, dreszcze, złe samopoczucie i uczucie rozbicia, osłabienie, kaszel, często bez bólu gardła. Oprócz tego u dzieci mogą pojawić się objawy niespecyficzne, takie jak:

  • wymioty,

  • bóle brzucha,

  • biegunka,

  • groźne dla życia drgawki.

Dość często grypie u dzieci towarzyszy zapalenie ucha środkowego. Chorobę trzeba odpowiednio leczyć, zarówno domowymi sposobami, jak i stosując odpowiednie leki na grypę.

Przebieg grypy u dzieci jest bardzo gwałtowny. Wszystkie objawy pojawiają się nagle i są bardzo nasilone. Niejednokrotnie pojawia się również zapalenie krtani i duszność wdechowa. Jest to choroba wirusowa, która źle leczona lub przechodzona może prowadzić do groźnych powikłań w postaci zapalenia mózgu, mięśnia sercowego, płuc, stawów czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Leczenie grypy u dzieci: leki i dieta

virus-1812092_640Bardzo ważne w leczeniu grypy u dzieci jest nawadnianie, ponieważ przy wysokiej gorączce może dojść do groźnego dla życia odwodnienia. Najlepiej podawać malcowi ciepłe herbatki z lipy z sokiem z malin. Nie należy zmuszać dziecka do jedzenia, znacznie ważniejsze jest to, aby dużo piło i od czasu do czasu przekąsiło cokolwiek, np. chrupki kukurydziane.

Bardzo ważne jest to, aby zmniejszyć objawy, dlatego należy podać dziecku leki na grypę. Przede wszystkim malec powinien dostać lek przeciwbólowy – może być na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Ponadto można też podać syrop łagodzący kaszel. Dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych leków przeciwwirusowych i wzmacniających odporność, które dostępne są bez recepty i mają postać syropów lub tabletek.

U starszych dzieci warto zastosowanie leki zawierające substancje przeciwbólowe oraz łagodzące takie objawy jak katar, zatkany nos czy kaszel. Przy bólu gardła można podać tabletki do ssania lub smaczne lizaczki zawierające składniki osłaniające błonę śluzową.

Leczenie grypy musi przebiegać w domu. Dziecko nie powinno wychodzić przynajmniej przez tydzień. W przypadku, gdy po 3 dniach leczenia stan dziecka pogarsza się, może to być objawem nadkażenia bakteryjnego. Wówczas niezbędne są antybiotyki, a w najtrudniejszych przypadkach leczenie szpitalne. Choroby można uniknąć lub znacznie złagodzić jej przebieg poddając dziecko szczepieniom ochronnym raz do roku.

One Comment

  • Dominika

    A ja polecam książkę „Zatrzymać dzień” – tam wiele wskazówek odnośnie zdrowego jedzenia dla całej rodziny. Jedzenia, które pomoże nam uchronić siebie i domowników przed niechcianymi chorobami. 🙂 Szczerze polecam!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *