Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Leczenie kanałowe zębów

Zdrowe zęby to marzenie wielu osób. Zwłaszcza tych, które panicznie boją się dentysty. Większość zabiegów dentystycznych kojarzy im się z bólem i prawdziwymi katuszami. O ciarki przyprawia sama myśl o kanałowym leczeniu. Zupełnie niesłusznie, jak spróbujemy wyjaśnić za chwilę.

Leczenie kanałowe fachowo, lecz w sposób prosty ujmując, to leczenie nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.
Polega na usunięcie przez lekarza stomatologa chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu odpowiednim materiałem. Najczęściej do tego celu współczesna stomatologia używa gutaperki, czyli substancji pochodzenia naturalnego.

Leczenie takie odbywa się ze znieczuleniem, dlatego strach przed bólem i dentystą jest absolutnie nieuzasadniony. Wówczas miazga zęba zostaje usunięta z kanałów zębowych, które następnie zostają zdezynfekowane, a na koniec wypełnione materiałem.
Dyskomfort może pojawić się natomiast przez kilka dni po leczeniu, kiedy to ząb jest bardzo wrażliwy.

Dlaczego należy podjąć się leczenia kanałowego? Ponieważ dobry dentysta może uratować chory ząb. W przeciwnym wypadku ząb będzie nadawał się wyłącznie do usunięcia. Leczenie kanałowe może wystąpić z kilku powodów. Zwykle związane jest z głęboką próchnicą zęba, ale nie jest to jedyna przyczyna leczenia. Potrzebne jest, gdy ząb ulegnie urazowi, lub obumarciu, lub w jamie ustnej pojawi się zgorzel.

Kiedy należy spodziewać się, że będziemy musieli poddać się leczeniu kanałowemu zęba? Gdy towarzyszyć będą nam takie objawy jak nadwrażliwość na ciepło lub zimno, ból zęba przy dotyku i żuciu, przebarwienia zęba, powiększenie węzłów chłonnych, ból tkanek, przyległych do zęba. Wszystkie te objawy świadczyć mogą o chorobie miazgi, którą bezwzględnie należy leczyć.

Leczenie kanałowe zębów, zwane też leczeniem endodontycznym, jest jedynym środkiem na uratowanie zęba, w przypadkach zapalenia lub martwicy miazgi. Nie warto więc odwlekać wizyty u dentysty, bo doprowadzić może to do zbyt dużego posunięcia się zmian chorobowych. Im szybciej nastąpi leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań i tym większa szansa na całkowite uratowanie zęba.

Artykuł napisany na podstawie www.tendent-stomatologia.pl w Chorzowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *