Zdrowie i Uroda

Leczenie ran pooperacyjnych

Gojenie każdej rany pooperacyjnej wymaga przestrzegania higieny, zachowania pełnej czystości oraz przewiewności rany. Wszystko to osiąga się za pomocą właściwie dobranych opatrunków na rany.

Dla pacjenta najważniejsze jest, by zmiana opatrunków na ranie czy ranach była bezbolesna i dokonana w ten sposób, by nie naruszała zdrowiejącej już tkanki, 

Leczenie ran pooperacyjnych  

Rana po przejściu zabiegu czy operacji może być niewielka, prawie niewidoczna, ale może też być rozległa, bolesna, sącząca się i uciążliwa. I tak jak pielęgnacja niedużej ranki wymaga jedynie podstawowych funkcji higienicznych tak obszerna czy głęboka rana wymaga już starannej pielęgnacji i stosowania jałowych opatrunków na ranę, które zapobiegają namnażaniu się bakterii. Leczenie ran po operacjach to też odpowiednia dieta i przewiewny ubiór. 

Jak pielęgnować rany pooperacyjne?

Leczenie ran powstałych po operacji wymaga wielu składowych. Jednak każda rana jest indywidualnym przypadkiem dlatego każdorazowo o sposobie pielęgnacji rany musi decydować lekarz, ale niektóre z zasad są niezmienne bez względu od stopnia skomplikowania przypadku. 

Leczenie rany pooperacyjnej, obojętnie czy w domu czy w szpitalu wymaga zachowania tego samego poziomu czystości. Najczęściej ranę należy przemywać, chociaż w okresie najintensywniejszego procesu leczenia rany codzienną kąpiel powinno zamienić się na prysznic i to tak, by strumień wody nie kierować bezpośrednio na ranę. Woda do prysznica powinna być letnia, a do mycia rany najlepiej zastosować mydło bezzapachowe i hypoalergiczne. Po kąpieli ranę powinno się dodatkowo przemyć środkiem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. 

Leczenie ran

Podczas procesu leczenia ran, w tym ran pooperacyjnych należy pamiętać o odpowiednim i przewiewnym stroju. Ciała nie powinno się ani przegrzewać, ani przepocić. Brak obiegu powietrza może wywołać namnażanie się bakterii i grzybów. Należy zwrócić też uwagę na gatunek materiału jaki w tym czasie używamy. Ubrania nie powinny być szyte ze sztucznych tkanin, najlepiej nosić odzież wykonaną z bawełny czy lnu. 

Ważnym czynnikiem leczenia ran jest zastosowanie odpowiedniej diety. Potrawy powinny być lekkie, zawierać warzywa i owoce a wszystkie bogate w błonnik. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *