Artykuły zdrowie

Leczenie stomatologiczne na NFZ – o czym warto wiedzieć?

Gabinet stomatologiczny i leczenie zębów zwykle kojarzą się z koniecznością zapłaty za wszystkie zabiegi, co niejednokrotnie bywa powodem odwlekania w czasie wizyty u dentysty. Okazuje się jednak, że w Polsce każdy ubezpieczony ma prawo do skorzystania z bezpłatnej opieki stomatologicznej. Wszystkie podmioty, które mają podpisane kontrakty z regionalnymi oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), zobowiązane są do udzielania szeregu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pacjentów.

Nie oznacza to, że usługi takie realizowane są bez żadnych ograniczeń i zaspokoją wszystkie potrzeby. Regularne wykorzystywanie pakietu przysługującej opieki dentystycznej, często bywa jednak wystarczające, żeby zadbać o stan uzębienia, a na pewno pomaga odciążyć nieco domowy budżet. Kiedy, w jakim zakresie i na jakich warunkach przysługuje darmowe leczenie stomatologiczne w naszym kraju?

Ogólne założenia leczenia stomatologicznego „na Fundusz”

Każdej osobie, która opłaca składkę zdrowotną w naszym kraju, przysługuje pakiet nieodpłatnych świadczeń gwarantowanych w ramach np. stomatolog Olsztyn (ok. 60 pozycji). Zakres leczenia dentystycznego jest jednak bardzo ograniczony – konkretnym umiejscowieniem na łuku zębowym, wiekiem albo częstotliwością czasową. Niektóre zabiegi u dentysty są też całkowicie wyłączone z darmowej realizacji.

Wszystko to związane jest z niewielką pulą środków, jakie NFZ przeznacza na bezpłatne leczenie zębów u Polaków. Obecnie ok. 2,5% budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia przeznacza się na zapewnienie gwarantowanej opieki dentystycznej, co w przeliczeniu na jednego obywatela przekłada się na kilkadziesiąt złotych rocznie. To niewiele, tym bardziej, że wartość ta nie wystarcza na pokrycie nawet połowy kosztów zwykłej plomby. Najbardziej priorytetowo traktowane są m. in. dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby z orzeczeniem niepełnosprawności.

Stomatolog na NFZ – jak wygląda plombowanie?

W ramach kontraktu z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną, gabinet dentystyczny ma obowiązek darmowego leczenia próchnicy. Problem pojawia się w momencie wypełniania, ponieważ osobom dorosłym przysługują plomby chemoutwardzalne tylko na 12 przednich zębach (od jedynki do trójki). W pozostałych przypadkach nieodpłatne są jedynie plomby amalgamatowe – wypełnienie kontrowersyjne i zakazane w wielu krajach, ze względu na zawartość metali ciężkich, w tym rtęci. Podobnie sprawa wygląda w przypadku konieczności leczenia kanałowego – bezpłatna usługa w tym zakresie dotyczy wyłącznie frontu uzębienia – od kła do kła. Ograniczenia te nie dotyczą dzieci oraz kobiet w ciąży i połogu. W razie potrzeby, stomatolog na NFZ zobligowany jest także do wykonania znieczulenia, za które nie pobierze pieniędzy, jeżeli leczenie dotyczy zakresu objętego gwarantowanymi zabiegami.

Czy dentysta na NFZ może podnieść standard usługi za dodatkową dopłatą?

Niestety, z chwilą, kiedy ubezpieczony pacjent decyduje się skorzystać z puli darmowych, gwarantowanych mu zabiegów, nie ma możliwości ingerowania w standard oferowanej usługi. Często zdarza się, że osoby chcą wyleczyć tylne zęby na NFZ, ale byłyby skłonne dopłacić za lepszą plombę. Lekarz-dentysta odmówi wykonania takiego świadczenia i zaproponuje kompleksową usługę zgodną z komercyjnym cennikiem gabinetu stomatologicznego.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *