Stomatologia

Leczenie wad zgryzu – skuteczne metody

Piękny uśmiech wszedł na dobre do obowiązującego kanonu urody. Nic więc dziwnego, że osoby mające problem ze zgryzem szukają skutecznej metody na pozbycie się wad uzębienia. Najlepsze efekty dają oczywiście aparaty ortodontyczne, które pozwalają skorygować nawet najbardziej zaawansowane skrzywienie zgryzu.

Aparaty wyjmowane – ruchomy

Dzieciom i osobom, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania rekomenduje się założenie aparatu ruchomego. Jest to konstrukcja dopasowana do potrzeb pacjenta, ale nosi się ją jedynie przez pewien czas w ciągu dnia. Niektóre osoby zakładają ją również w nocy, by przyspieszyć leczenie i szybciej uzyskać oczekiwane rezultaty. Aparat ruchomy jest odpowiedni, gdy kości szczęki są jeszcze na tyle miękkie, by przesuwać się pod wpływem okresowego nacisku. Po okresie dojrzewania, gdy kości twardnieją, aparat ruchowy nie przyniesie efektów.

Aparat stały

Skuteczną metodą prostowania zgryzu, która sprawdza się w każdym wieku jest założenie aparatu stałego. Najpopularniejszy jest aparat metalowy, który jest widoczny, ale tak samo skuteczny jak ten z porcelanowymi albo przezroczystymi zamkami. Jeden łuk takiego aparatu kosztuje około 3-3,5 tys. złotych. Modele z estetycznymi, mniej widocznymi zamkami są droższe. Decydując się na założenie aparatu stałego, pacjent zobligowany jest do regularnych wizyt kontrolnych w trakcie całego leczenia. Podczas takich spotkań, specjalista reguluje konstrukcje i sprawdza na bieżąco postępy naprawy uzębienia. Najczęściej korygowanie wad zgryzu trwa 1,5-2 lat. Wszystko zależy od twardości kości szczęki i stopnia zaawansowania skrzywień zębów. Wybierając specjalistę, najlepiej zdecydować się na ortodontę cieszącego się zaufaniem pacjentów. Przykładem takiej placówki jest: ortolingwa.pl. Specjaliści pracujący w tej placówce mają ogromną wiedzę i bogate doświadczenie. Poza tym, dysponują wysokiej klasy sprzętem.

Aparat językowy

Najnowszą metodą leczenia wad uzębienia jest aparat lingwalny czyli językowy. W jego przypadku zamki montowane są od wewnątrz. Z tego względu jest on zupełnie niewidoczny. Poza walorami estetycznymi i możliwością dyskretnego leczenia, przynosi on szybkie i oczekiwane rezultaty. Aparat językowy najczęściej wybierają osoby, którym zależy na ukryciu konstrukcji aparatu. Można zdecydować się na system Incognito, gdzie zamki są specjalnie odlewane i przygotowywane dla konkretnego pacjenta albo wybrać gotową konstrukcję montowaną na pierwszej wizycie. Trzeba jednak pamiętać, że model lingwalny jest droższy niż pozostałe aparaty stałe. Zamontowanie dwóch łuków to koszt rzędu 15-18 tys. zł. Mimo tego, staje się on coraz bardziej popularny wśród pacjentów.

Okazuje się, że problemy ze zgryzem ma aż 2/3 populacji. Niestety tylko nieliczni decydują się na leczenie skrzywień zębów. Trzeba wiedzieć, że problemy ze zgryzem mogą skutkować w przyszłości bólem zębów ich przedwczesnym wypadaniem. Mimo, że aparaty ortodontyczne zakładane są głównie w celu uzyskania pięknego uśmiechu, warto pamiętać, że ma to również aspekty zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *