Artykuły zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Pieczenie, suchość, podrażnienie… Brak komfortu w obrębie oka daje Ci się we znaki? Zobacz, czy to nie zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek należy do najczęstszych infekcji oka. Spojówkę nie tylko łatwo podrażnić, ale to właśnie do worka spojówkowego dostaje się najwięcej zanieczyszczeń i bakterii. Doskwiera Ci uczucie pieczenia i masz wrażenie, że całe oko swędzi, a pod powiekę dostał się piasek? Sprawdź, czy to nie zapalenie spojówek. Tu pomoże Ci okulista. Warszawa, Łódź czy Poznań oferuje wielu specjalistów z tej dziedziny.

 

Zakażenie oka a zapalenie spojówek

 

Jak dochodzi do infekcji? Przyczyną zapalenia spojówek są bakterie (paciorkowiec lub gronkowiec). Mówi się, że do zakażenia dochodzi np. wskutek nieprawidłowej higieny lub niemycia rąk. Wystarczy zatrzeć oko dłonią, aby bakterie przedostały się do worka spojówkowego, wywołując stan zapalny.

 

Objawy infekcji spojówek

 

Choroba rozwija się 3-5 dni i dotyczy zazwyczaj jednego oka. W późniejszym czasie, np. w wyniku braku higieny, może przedostać się na drugie. W postaci ostrej początkowo występuje charakterystyczne zaczerwienienie spojówek. Do tego dochodzi wydzielina ropna, szczególnie uciążliwa ranem. Ropa skleja powieki i trudno ją usunąć. Dochodzi do obrzęku powiek. Rzadko zdarza się, że w obrębie spojówki pojawiają się błony.

Postać przewlekła nieznacznie różni się przebiegiem. Oczy są mniej przekrwione, a ropy jest zdecydowanie mniej. Mogą jednak występować brodawki.

 

Jak leczyć?

 

Jeśli zauważysz u siebie przekrwienie oczu i ropotok, udaj się po poradę do lekarza. Pomoże Ci okulista. Warszawa i inne miasta dysponują dużą ilością gabinetów, gdzie otrzymasz specjalistyczną pomoc. Lekarz zbada oczy w biomikroskopie, a jeśli ma do czynienia z postacią przewlekłą lub nawracającą – zleci badania mikrobiologiczne lub cytologię oka.

Zapalenie spojówek leczy się poprzez podawanie kropli z antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *