Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Licowki porcelanowe a korony

Dobry gabinet stomatologiczny to marzenie każdego, kto boryka się z problemami jamy ustnej.

Przeczesywanie internetu w poszukiwaniu odpowiedniego stomatologa, porównywanie cen oraz oferowanego zakresu świadczonych usług, potrafi zajmować godziny.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA: http://stomatologia.malopolska.pl/

Protetyka i estetyka dentystyczna

 

Dział lecznictwa stomatologicznego zajmujący się zarówno rekonstrukcją, odbudową, uzupełnieniem braków w uzębieniu, jak również estetyką jamy ustnej, przejawiającej się w stosowaniu różnego rodzaju nakładek, poprawiających wygląd zęba, którego naturalny stan został zachwiany przez przebarwienia czy skrzywienia. Wszelkie podejmowane przez lekarza działania, prowadzą do zapewnienia jak najbardziej naturalnego wyglądu rekonstruowanego czy poprawianego zęba, tak, by nie wyróżniał się i nie odstawał od reszty uzębienia.

Licówki porcelanowe

 

Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w stomatologii estetycznej, której celem jest zamaskowanie przebarwień, zmian krzywicznych i wypełnienia odłamanego szkliwa są tzw. licówki porcelanowe, które dają zdecydowanie najbardziej zbliżony naturalnemu zębowi, estetyczny wygląd. Płytki porcelany są półprzeźroczystym materiałem, który zarówno barwą, jak i sposobem odbijania światła, znakomicie imituje prawdziwe uzębienie, nie zdradzając założonej licówki. Są to niezwykle cienkie, mierzące od 0,5 mm do 1,0 mm porcelanowe nakładki, umieszczane na zębie. Ich użycie wiąże się z niewielkim zeszlifowaniem wargowej powierzchni zęba, przy czym szczycą się bardzo dużą trwałością.

Korony

 

Korony wykorzystywane są w leczeniu protetycznym. Ich głównym celem jest całkowite przykrycie uszkodzonego zęba. Korony wykonywane są z porcelany, ale także, materiałem do ich wykonania może być ceramika, stopy metali czy akryl. Stosowane są przy leczeniu złamanych zębów, zastępowaniu dużych wypełnień, ale także jako działania profilaktyczne, np. w postaci zabezpieczenia słabego zęba przed ewentualną możliwością złamania. Wymagają dużego zeszlifowania powierzchni zęba, celem redukcji jego rozmiaru, tak, by korona idealnie do niego pasowała. Następnie zostaje wykonany wycisk zęba, wg. którego stomatolog przygotuje formę do wykonania korony. Istnieje możliwość dopasowania barwy korony do innych zębów, tak by nie wyróżniała się spośród nich i zapewniała naturalny wygląd.

Kiedy licówka, a kiedy korona?

 

Licówki porcelanowe wykonywane są na zęby zdrowe. Ich celem jest poprawienie zaburzonej estetyki zęba. Polecane są pacjentom, którzy planują zmienić kształt zębów, zamaskować przebarwienia, cierpią na ubytki przyszyjkowe, przy dużych odstępach między zębami, czy niedorozwojach szkliwa. Korony stosowane są przy mocnych uszkodzeniach zęba, złamaniach, jeśli pacjentowi został korzeń. Obydwie formy są trwałe, jednakże, ocenia się, że licówki porcelanowe, pomimo tego, że wymagają mniejszego szlifowania powierzchni zęba, są trwalsze i bardziej stabilne od koron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *