Stomatologia

Licówki na zęby – jak się zakłada, jak o nie dbać i jak długo wytrzymują?

Nieatrakcyjny wygląd uśmiechu spędza ci sen z powiek? Z problemem pomogą ci się uporać licówki. To cieniutkie płytki, które mocuje się na powierzchni zęba w celu skorygowania jego kształtu, wielkości i odcienia oraz zniwelowania diastemy. Stosuje się je także, by ukryć takie mankamenty jak przebarwienia, pęknięcie zęba lub ukruszenie jego brzegu.

Rozważasz, czy w nie zainwestować i chciałbyś dowiedzieć się o nich nieco więcej? Niżej znajdziesz informacje na temat samego zabiegu, trwałości licówek i ich pielęgnacji.

Przebieg zabiegu

W zależności od tego, czy zdecydujesz się na licówki kompozytowe, czy porcelanowe, czekają cię jedna lub trzy-cztery wizyty w gabinecie stomatologicznym. W przypadku tych pierwszych efekt uzyskuje się niemal od razu. Po przeprowadzeniu analizy uśmiechu dentysta przystępuje do wykonania licówek bezpośrednio na zębach. Dopasowuje kształt i kolor licówki do szkliwa, w razie potrzeby delikatnie szlifuje przednią część zębów, następnie wytrawia je kwasem i stopniowo nakłada na nie materiał kompozytowy, jednocześnie go modelując. Wszystko odbywa się podczas jednej wizyty.

Tymczasem założenie licówek porcelanowych wymaga trzech-czterech spotkań. Na pierwszym stomatolog robi zdjęcia w celu dobrania licówek, na drugim pobiera wycisk do przygotowania licówek tymczasowych, a podczas trzeciego szlifuje wierzchnią warstwę przednich zębów, ponownie pobiera wycisk i mocuje licówki tymczasowe, które zabezpieczają zęby przed uszkodzeniami i pozwalają zwizualizować rezultat. Natomiast na ostatniej wizycie cementuje płytki, modeluje je, docina oraz poleruje tak, żeby wyglądały najbardziej naturalnie.

licowki-na-zeby

Trwałość i pielęgnacja

Trwałość licówek determinuje użyty do ich produkcji materiał. Kompozytowe wytrzymują kilka lat, natomiast porcelanowe z powodzeniem służą przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt. Żeby jednak tak się stało, trzeba o nie odpowiednio dbać i stosować się do zaleceń stomatologa. Tuż po założeniu licówek na zęby nie powinno się przez kilka godzin pić soków ani barwiących napojów np. kawy czy herbaty. Ponadto w czasie ich użytkowania należy unikać gryzienia twardych produktów, obgryzania paznokci, ołówków, zgrzytania zębami (bruksizm) i mocnego zaciskania zębów, aby ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Wskazana jest również standardowa pielęgnacja jamy ustnej. Zęby trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie miękką szczoteczką i pastą z fluorem, regularnie je nitkować i płukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Raz na pół roku warto także odwiedzić dentystę w celu oceny stanu uzębienia i samych licówek oraz usunięcia kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *