Artykuły medyczne,  Artykuły odżywianie

LUTEZAN – Dobry wybór, dobry wzrok. Dobry wzrok każdego dnia

LUTEZAN firmy BLAU FARMA Group to suplement diety dla pacjentów po 45. roku życia, u których występują czynniki ryzyka AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem). Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i zapewnia mu ochronę.

Optymalnie dobrane składniki preparatu zapewniają wysoką skuteczność jego działania. Luteina, będąca naturalnym antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki
w tkankach, a tym samym odgrywa ważną rolę w procesie widzenia. Dzięki zdolności do pochłaniania szkodliwego zakresu promieniowania słonecznego, dobrze chroni oczy. Drugi ważny składnik, zeaksantyna, chroni komórki siatkówki oka przed szkodliwym promieniowaniem UV przy długiej ekspozycji na światło słoneczne. Odpowiada także za widzenie szczegółów, ostrość widzenia, odpowiednie poczucie kontrastu. LUTEZAN to także przeciwutleniacze – zawarte w ekstrakcie z zielonej herbaty polifenole, chronią struktury oka przed wolnymi rodnikami. Ekstrakt
z zielonej herbaty ma silne działanie antyoksydacyjne, zapobiega więc rozwojowi miażdżycy i chroni fosfolipidy mózgu spowalniając proces starzenia się oraz poprawiając pamięć i inne funkcje mózgu.

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) to choroba występująca aż u około 30% osób po 50. roku życia. Rozwija się powoli i bezboleśnie, a powstających zmian nie da się cofnąć. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrywanie. Główne objawy rozwijającej się choroby to spadek ostrości widzenia, krzywienie obrazu, ubytek w centralnym polu widzenia (ciemna plama), słabsze nasycenie barw i problemy z ich rozróżnianiem. Dlatego pacjenci z AMD mogą mieć trudności z czytaniem, odczytywaniem godziny, rozpoznawaniem twarzy czy prowadzeniem samochodu.

AMD jest zależne także od występujących jednocześnie czynników ryzyka. Jednym z nich jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce, a uboga w ryby i produkty pochodzenia roślinnego, która często prowadzi do otyłości.

Kolejny ważny czynnik ryzyka to nadciśnienie tętnicze prowadzące do zaburzeń przepływu krwi w siatkówce, co przyspiesza procesy zwyrodnieniowe. Inne ważne czynniki to nadmierna ekspozycja na światło słoneczne, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne.

Prof. Jerzy Szaflik, specjalista w dziedzinie okulistyki, zwraca uwagę na fakt, że jedynym działaniem profilaktyczno-leczniczym w AMD jest odpowiednia suplementacja diety[1]. Suplementy diety, takie jak LUTEZAN, zawierające luteinę, zeaksantynę, witaminy, minerały i przeciwutleniacze mogą więc powstrzymać zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej związane z wiekiem.

Preparat LUTEZAN firmy BLAU FARMA Group jest dostępny bez recepty w aptekach na terenie całego kraju.

Cena: 28 PLN


[1] Szaflik J.: AMD – profilaktyka i leczenie, Okulistyka, Wydanie specjalne, sierpień 2007; 14; 50-53.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *