Artykuły zdrowie,  Poradniki,  Wiadomości medyczne

Mammografia: czemu warto się badać?

Statystyki nie napawają optymizmem: ponad 40 % Polek między 40. a 65. rokiem życia nigdy nie prześwietlało swoich piersi. Wiele kobiet dalej obawia się badania. Niepotrzebnie, bo nie jest ono z reguły bolesne, nie mówiąc już o tym, że regularna mammografia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Ok. 16 tysięcy – właśnie tyle kobiet co roku zapada w Polsce na raka piersi. Najczęściej ofiarami tego nowotworu padają kobiety w wieku 50 lat i więcej (75% wszystkich zachorowań!). To dla nich prawdziwa tragedia, bo rak wywraca całe życie – zarówno rodzinne, jak i zawodowe – do góry nogami. Na szczęście jego wczesne wykrycie daje realną szansę na wyleczenie. Najlepiej świadczą o tym statystyki: wśród kobiet, które uczestniczą w przesiewowych badaniach mammograficznych, ryzyka zgonu z powodu raka piersi spadło aż o 35%! Wykazano, że skuteczność mammografii przewyższa inne metody badania piersi. Badanie mammograficzne uznaje się za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi, bo umożliwia ono wykrycie nawet bardzo małych zmian nowotworowych.

Czym jest mammografia?

Jak podkreśla rentgen-poznan.pl, mammografia wykorzystuje pewną dawkę promieniowania jonizującego, ale jest ona na tyle mała, że nie stanowi istotnego zagrożenia dla zdrowia. Samo badanie nie zajmuje więcej niż kilka minut i polega na prześwietleniu piersi – ściska się je dwoma plastikowymi płytkami. Ma to na celu zmniejszenia dawki promieniowania i uzyskania wyraźniejszego obrazu gruczołów piersiowych. Ścisk może powodować u niektórych kobiet pewien dyskomfort, niemniej wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości. Nie jest on jednak w żadnym stopniu groźny dla zdrowia.

Na zdjęciu musi być widoczna cała pierś. Jest to niezwykle ważne, bo dobrze zrobione zdjęcie to podstawa dobrej oceny. Dlatego odpowiednie ułożenie piersi w mammografie może badającemu zająć czasami trochę czasu. Wymagana jest cierpliwość – także po samym badaniu, bo wykonanie opisu zdjęć rentgenowskich wymaga czasu. Wyniki mammografii otrzymuje się z reguły w ciągu 3 tygodni od dnia badania.

Przygotowanie do mammografii

W dniu badania nie powinno stosować się żadnych dezodorantów, a już w szczególności tych na bazie talku, bo może to wpłynąć na obraz piersi widoczny na mammogramach. Dobrze też ubrać się w strój dwuczęściowy, bo do badania trzeba się rozebrać do pasa. Uwaga: jeżeli posiadasz zdjęcia z poprzednich badań, koniecznie weź je ze sobą. Ich porównanie z tymi obecnymi dostarczy lekarzowi wielu cennych informacji.

Czemu starsze kobiety?

Mammografia jest rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne metodą przesiewową dopiero dla kobiet po 45. roku życia. W przypadku młodszych kobiet podstawowym badaniem w profilaktyce raka piersi jest USG. Dlaczego? Po prostu piersi kobiet przed menopauzą i po niej znacznie się różnią. W pierwszym przypadku przeważa tkanka gruczołowa, którą lepiej badać za pomocą ultrasonografii. Tymczasem u starszych kobiet więcej jest tkanki tłuszczowej, choć zdarza się, że nawet po 40. roku życia piersi są nadal mocno ugruczolone, bo kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą. W takim przypadku ostateczna decyzja o rodzaju badania należy do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *