Nowości medyczne,  Wiadomości medyczne

Marketing usług medycznych

Marketing w placówkach ochrony zdrowia nie jest niczym wyjątkowym a także nowym oczywiście za granicą, natomiast w Polsce proces ten zaczyna wchodzić w decydującą fazę po latach zupełnego uśpienia.

W Polsce reklama usług medycznych jest nadal surowo rozumiana, wychodząc z ustawy o zakładach opieki zdrowotnej można wręcz odnieść wrażenie, że dziedzina jaką jest medycyna, a także usługi z nią związane nie mogą/ nie mają prawa się reklamować. Placówki zarówno te prywatne jak i państwowe mogą jedynie informować odbiorców o zakresie udzielanych świadczeń.

Jak wygląda więc sytuacja rynku usług medycznych w Polsce ze względu na stosowaną reklamę?

“Reklama dźwignią handlu” wiedzą o tym wszyscy, a usługa medyczna traktowana jest, jako bardzo dobry towar do sprzedania. Przekonali nas o tym już kilka/kilkanaście lat temu stomatolodzy, którzy masowo zakładali swoje własne gabinety, własne kliniki mniejsze, czy większe. Wraz z założeniem biznesu musieli zadbać o to, aby biznes ten się utrzymał. Zaczęli więc korzystać z reklamy, od ulotek pojawiających się w skrzynkach pocztowych naszych domów, poprzez reklamę w radio, a na reklamie na bilbordach, czy w prasie kończąć.

Reklama informująca o zakresie świadczonych usług, o metodach i o nowoczesnym sprzęcie, o specjalistach udzielających profesjonalnych porad – wszystko to powodowało, że stomatologia bez problemu stała się dziedziną medycyny postrzeganą przez społeczeństwo jako ta, za którą trzeba płacić, aby uzyskać dobre świadczenie.

Z biegiem lat także inne dziedziny medycyny (kliniki ginekologiczne, psychologiczne i inne) poszły tym samym torem. Reklama w prasie w znanych dziennikach i reklama w radio, przyczyniły się do pozyskiwania klientów/pacjentów. A trzeba dodać, że w ostatnim dziesięcioleciu rynek usług medycznych prywatnych stał się bardzo gęsty, całe mnóstwo prywatnych gabinetów lekarskich, klinik medycznych powstawało dosłownie w każdym mieście na każdej ulicy. Wszyscy medycy wiedzieli, że o klienta trzeba walczyć, dlatego właściciele stawali się menagerami własnej działalności, mimo, że bez szkoleń, czy kursów przygotowujących ich do sprzedawania własnych świadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *