Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Masaż jako jedna z metod medycyny naturalnej

Jakie miejsce w medycynie zajmuje masaż?

Obecnie masaże wykorzystuje, nie tylko medycyna naturalna, ale są one również jedną z metod rehabilitacji. Stosuje się je przy schorzeniach i dysfunkcjach kręgosłupa, stawów, przewlekłych zapaleniach mięśni. Masaże polecane są także przy chorobach krążeniowych (pobudzają bowiem krążenie limfy), w rehabilitacji po urazach, operacjach, niedowładach.

Masaż w medycynie naturalnej

Medycyna naturalna wykorzystuje leczenie przez dotyk określane terminem refleksoterapii. Technika ta pochodzi z medycyny Dalekiego Wschodu. Głównym założeniem refleksoterapii jest przekonanie o występowaniu receptorów – punktów na ciele człowieka, które odpowiadają za przepływ energii pomiędzy poszczególnymi narządami. Receptory usytuowane są na stopach (podeszwach), wnętrzu dłoni oraz głowie. Najwięcej punktów (tzw. refleksów) ulokowanych jest na podeszwach stóp, dlatego to właśnie masaż stóp jest podstawą refleksoterapii. Masaż polega na uciskaniu poszczególnych punktów kciukiem.

 

 

Wpływ masażu na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka

Zadaniem masażu jest, przede wszystkim, poprawa krążenia i przemiany materii, rozluźnienie mięśni. Masaż relaksacyjny pomaga odprężyć się, zmniejsza napięcie, łagodzi nerwy oraz obniża poziom stresu. Jednocześnie, ugniatanie, głaskanie, wyciskanie, oklepywanie lub rozciąganie łagodzi ból, stymuluje układ limfatyczny. Masaże mogą także pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry.

Rodzaje masażu

Masaż przynosi różne korzyści. Może być stosowany punktowo lub na całe ciało. Masażysta może również używać olejków eterycznych (połączenie masażu z aromaterapią). W zależności od celu, jaki ma przynieść zabieg, wyróżniono różne rodzaje masażu.

Podstawowym zabiegiem jest masaż klasyczny, który wykorzystuje ugniatanie. Wpływa on na stawy oraz mięśnie, pozwala rozluźnić mięśnie, pobudza krążenie oraz przyspiesza proces przemiany materii. Korzystnie wpływa on na ogólną kondycję i pozwala pozbyć się stresu. Masaż klasyczny obejmuje stopy, nogi, brzuch, szyję, ramiona, plecy, kark (z masażu wyłączony jest kręgosłup).

Masaż leczniczy to szereg technik, które wpływają na kondycję fizyczną oraz psychiczną. W obrębie tego masażu wyróżniono m.in.:
– masaż klasyczny,
– masaż limfatyczny,
– masaż segmentalny (pomocny przy rwie kulszowej),
– masaż punktowy (przeciwbólowy),
– masaż kontralateralny (stosuje się go po zdjęciu gipsu),
– masaż wodny wirowy i masaż podwodny.

 


Szczególnym rodzajem masażu jest masaż tajski, który polega na łączeniu technik akupresury i jogi pasywnej. Stosowanie tego masażu przyczynia się do rozładowania napięcia mięśni oraz pobudzenia układu krwionośnego i limfatycznego, a to z kolei relaksuje dając jednocześnie zastrzyk energii. Tajski masaż jest często kojarzony z masażem olejkami aromatycznymi. Ten typ masażu poprawia odporność i przyspiesza wydalanie wody z organizmu.

Znanym rodzajem jest masaż sportowy (regeneracyjny, restytucyjny), który stosuje się po dużym wysiłku. Ma on na celu zlikwidowanie objawów, które pojawiają się po wyczerpującym wysiłku fizycznym.

 

 

Artykuł przygotowany przez:
May Thai Massage – studio masażu tajskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *