Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Masz trądzik? Możesz to zmienić!

Wiele osób przez lata zmaga się z poważnymi niedoskonałościami skórnymi, zaskórnikami, stanami zapalnymi, pryszczami – czyli wszystkim, co wiąże się z chorobą skóry zwaną trądzikiem.  Dotyczy on osób w każdym wieku, od nastolatków po ludzi po 40 i jest przyczyną wielu rozterek związanych z wyglądem zewnętrznym, pewnością siebie i postrzeganiem własnej atrakcyjności.

Najogólniej rzecz ujmując, trądzik powstaje, gdy nadprodukowane sebum wraz ze złuszczonym naskórkiem blokuje ujście porów, tworząc zaskórnik, a gdy rozwiną się w nim bakterie pryszcz ze stanem zapalnym. Przyczyny zwiększonej produkcji sebum i braku samooczyszczania się skóry mogą być wielorakie dieta, wahania poziomu cukru we krwi, stres, zaburzenia odporności organizmu i wiele innych. Warto więc do tematu trądziku podejść holistycznie choćby wprowadzając zdrową dietę, nie pomijając jednak istoty pielęgnacji skóry.

Typowa kuracja antytrądzikowa to preparaty do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i dosyć mocno wysuszającym zmiany zapalne.  Często lekarze dermatolodzy korzystają również w walce z trądzikiem z antybiotykoterapii, która jak wiem, nie jest obojętna dla naszego organizmu. Wiele osób zmagających się z trądzikiem, próbowało już różnych metod, jednak nie są zadowolone z efektów lub nie widzą ich w ogóle. Co robić?

Pierwsze kroki

Aby, ustalić najlepszy plan codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej, trzeba sobie na wstępie odpowiedzieć na pytanie co powoduje powstawanie kolejnych pryszczy:

  1. Nadmierne przetłuszczanie się  skóry zwiększona produkcja sebum.
  2. Brak umiejętności samooczyszczania się skóry.

Co możemy więc zrobić, aby podczas pielęgnacji zapobiegać powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych? Na początek warto odstawić wszystkie wysuszające skórę kosmetyki przeciwtrądzikowe. Znany od dawna jest fakt, że skóra pozbawiona odpowiedniego nawilżenia, wystawiona na działanie wysuszających produktów, zareaguje jeszcze większym wydzielaniem łoju to naturalna reakcja obronna naskórka. 

Co zmienić w swojej pielęgnacji, aby przestać szkodzić skórze?

Najwięcej szkód, jeśli chodzi o naruszanie naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, a co za tym idzie większe przetłuszczanie, może przynieść nieprawidłowe oczyszczanie skóry silnymi środkami myjącymi. Warto więc zwrócić się w stronę naturalnych preparatów, które doskonale radzą sobie z usuwaniem makijażu, martwego naskórka i wszelkich zanieczyszczeń, a jednocześnie nie wysuszają skóry. Wiele z tego typu produktów dostępnych jest w wielu sklepach internetowych na przykład TopDrogeria.pl. Do najchętniej stosowanych i polecanych naturalnych produktów zmywających należą:

  • Mydło z Aleppo składa się wyłącznie z naturalnych składników, oliwy z oliwek i oleju laurowego w różnych stężeniach, im większa jego zawartość (np. 40%), tym lepiej sprawdzi się dla skóry trądzikowej; niezwykle skuteczne w głębokim oczyszczaniu skóry, z delikatnym efektem enzymatycznego peelingu
  • Oleje naturalne wbrew obiegowym opiniom, stosowanie olejów roślinnych do pielęgnacji skóry trądzikowej nie zwiększa jej przetłuszczania się, wręcz przeciwnie oczyszczanie skóry olejami, to najłagodniejszy i bardzo skuteczny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i odblokowanie porów. Wystarczy sporządzić najlepszą dla siebie mieszankę olejów bazą powinien być olej rycynowy, można również dodać do niego olej jojoba, arganowy lub inny, ulubiony, unikając raczej olejów uznanych za szczególnie komedogenne np. migdałowego lub kokosowego.  Oleje należy wmasowywać w skórę twarzy i szyi, aby rozpuścić cały makijaż, a następnie wszystko usunąć mokrym, ciepłym ręcznikiem powtarzać tak wiele razy, dopóki cały makijaż nie zostanie usunięty. Po takim zabiegu skóra jest czysta, miękka i gładka, gotowa do dalszej pielęgnacji.

Więcej o naturalnych produktach i pielęgnacji przeczytasz tutaj: http://www.topdrogeria.pl/kosmetyki_naturalne.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *