Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Metody leczenia zaćmy

Zaćma jest powszechną chorobą oka. Nowoczesne metody leczenia pozwalają jednak na całkowity powrót do zdrowia w krótkim okresie.

Zaćma, zwana też kataraktą, to jedna z najpowszechniejszych chorób oka. Polega na zmętnieniu soczewki, a w konsekwencji prowadzi do ślepoty. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 800 tysięcy osób, czyli prawie co pięćdziesiąty Polak. Szczególnie często dotyka osoby starsze. W przypadku dzieci zaćma może być chorobą wrodzoną.

Zaćma powoduje poważny dyskomfort i znacząco obniża jakość życia. Niestety większość osób lekceważy pierwsze objawy choroby. Na początku jest to lekko zamglony obraz, rozmazane kontury i pogorszenie widzenia barw. Nadal krąży również wiele mitów na temat zaćmy. Wśród nich przekonanie, że zaćma może być leczona farmakologicznie lub, że musi odpowiednio „dojrzeć”, aby można ją było zoperować.

Zaćmę leczy się operacyjnie. Operacja polega na wycięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną. Stosuje się dwie metody usunięcia zaćmy: fakoemulsyfikację – polegającą na rozbijaniu zmętniałej soczewki ultradźwiękami oraz emulsyfikacje płynową, w której do usunięcia chorej soczewki stosuje się strumień płynu. Operacja jest prosta, przeprowadza się ją w trybie ambulatoryjnym pod miejscowym znieczuleniem, a pacjent zwykle jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Zabieg może być przeprowadzony na każdym etapie rozwoju zaćmy, dlatego nie warto czekać do momentu całkowitej utraty wzroku.

W toku operacji pacjentowi wszczepiany jest jeden z dwóch rodzajów soczewek: jedno lub wieloogniskowe. Soczewki jednoogniskowe, poza usunięciem zaćmy umożliwiają skorygowanie krótkowzroczności lub nadwzroczności i zapewniają dobrą jakość widzenia do dali. Do bliży konieczne jest jednak noszenie okularów korekcyjnych. Nowoczesne soczewki wieloogniskowe wszczepiane podczas zabiegu umożliwiają przy okazji korekcję innych wad

wzroku: dużej krótkowzroczności czy nadwzroczności oraz astygmatyzmu. W wielu przypadkach wszczepienie nowoczesnych soczewek pozwala na całkowite uniezależnienie się od noszenia okularów w przyszłości. Dlatego przed planowanym zabiegiem zawsze warto zapytać lekarza o rodzaje soczewek jakie można mieć zaimplantowane.

Zaćma nie powinna być lekceważona. Wielu pacjentów obawia się jednak zabiegu. Wynika to przede wszystkim z braku informacji. Nie pomagają w tym lekarze, którzy często nie tylko nie informują o przebiegu zabiegu, ale i o możliwościach związanych z wyborem konkretnych soczewek.” – podsumowuje okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk.

Więcej na stronie: www.leczeniezacmy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *