Artykuły dziecko,  Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Na różowo czy na niebiesko? Jak przygotować się na narodziny dziecka

Już kilka dni po zrobieniu testu ciążowego zaczynają padać propozycje imion, odwiedzamy też sklepy z ubrankami dla niemowlaków. W zależności od płci dziecka wybieramy elementy w kolorze różowym lub niebieskim.

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka jest niewątpliwie ekscytujące dla przyszłych rodziców. Często już w pierwszych tygodniach ciąży pary rozpoczynają przygotowania na przyjście dziecka, choć nie znają jeszcze jego płci. – Dopiero około 10 tygodnia możemy wykonać pierwszy test prognozujący, a potwierdzające USG w granicach 20 tygodnia, do tego czasu młodzi rodzice z reguły posiadają już całą szafę ubranek – mówi Rafał Filipowski przedstawiciel polskiego dystrybutora Intelligender Test, który umożliwia określenie płci dziecka już w 10 tygodniu ciąży.

Różowy czy niebieski?
W sklepach z ubrankami dziecięcymi dominują dwa kolory: różowy i niebieski. Takie rozróżnienie kolorystyczne przyjęło się już w naszym społeczeństwie, jednak nie zawsze istniało przekonanie, że dziewczynki powinny nosić róż, a chłopcy błękit. Ba! Było zupełnie odwrotnie.

W przeszłości róż odbierany był jako delikatniejsza wersja czerwonego, oznaczającego moc i agresję, natomiast błękit kojarzono z Matką Boską i utożsamiano z płcią piękną. Dopiero w latach 40. XX wieku, pod wpływem działań projektantów, w różowe ubranka zaczęto ubierać dziewczynki. Tę estetykę szybko podchwyciła popkultura i producenci zabawek dla dzieci.

Co ciekawe, taki podział kolorystyczny potwierdził się w naukowych analizach. Badacze z New Jersey przeprowadzili eksperyment, do którego zaprosili 2 tysiące chłopców oraz dziewczynek w wieku od dwóch do pięciu lat. Badanie polegało na pokazywaniu dzieciom przedmiotów w różnych kolorach. Maluchy miały wybrać te rzeczy, które podobały im się najbardziej. Okazało się, że już dwuletnie dziewczynki wybierają różowe przedmioty, natomiast chłopcy odrzucali niemal wszystko co jest w tym kolorze.

Kolory dziecięcych emocji
Chcąc skompletować wyprawkę dla niemowlaka we wczesnym stadium ciąży mamy problem związany z płcią maleństwa. – Przygotowania na nadejście dziecka zaczynają się często już w pierwszym miesiącu ciąży. Problemem jest jednak nieznajomość płci dziecka. Oczekiwanie na USG na ustalenie czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec bywa męczące – przekonuje Rafał Filipowski, ekspert ze sklepu  internetowego www.chlopiecczydziewczynka.com.pl.

Podział na różowy i niebieski funkcjonuje w modzie dla niemowląt, lecz nie powinien stanowić jedynego kryterium podczas wybierania ubranek dla małego domownika.

Ubranka oraz zabawki o kontrastujących i jaskrawych kolorach pozwalają na szybszy rozwój dziecka, bowiem stymulują prace mózgu. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego typu gadżetów, bowiem zamiast dobrego wpływu na maleństwo może wywołać zbyt duże pobudzenie, którego następstwem będzie zmęczenie i płacz.

Korzystnie na niemowlęta wpływają również kolory ciepłe, m. in. żółty i pomarańczowy. Cieliste odcienie mają kojący wpływ na nastrój, bo dziecko utożsamia je ze skórą matki, przy której czuje się bezpiecznie. Nie warto narażać dziecka na dodatkowy stres poprzez wypełnianie całego pokoju zabawkami o jaskrawych kolorach.

Kolor to nie wszystko!
Przy wyborze dziecięcej garderoby priorytetem powinna być jakość. Maluszek najlepiej będzie czuł się w śpioszkach, koszulkach wykonanych z bawełny. Ubranka wykonane z tekstyliów, choć o barwnych wzorach i ciekawych elementach, nie będą rozsądnym wyborem i mogą podrażnić skórę dziecka.
Źródło: Chlopiecczydziewczynka.com.pl

Czytaj więcej: leczenie niepłodności

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *