Poradniki

Najpopularniejsze objawy boreliozy

boreliozaCoraz cieplejsze dni, które pojawiają się już wiosną, zachęcają do spacerów po lesie czy przechadzek po parku. Aktywność na świeżym powietrzu może mieć jednak swoje negatywne skutki, szczególnie w wyniku zakażenia przez kleszcza. Bywa, że choroba przez niego wywołana niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet prowadzić do śmierci.

Rumień wędrujący jako objaw ukąszenia przez kleszcza

Najbardziej dotkliwym efektem ukąszenia przez kleszcza jest borelioza. Jest to groźna choroba zakaźna wywołana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Do najczęstszych objawów boreliozy zalicza się rumień wędrujący. Rumień to wypukłe, ciepłe i bolesne przy dotyku zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów. Ze względu na to, że jest jasny od środka, często nazywa się go „bawolim okiem”. Jego średnica sukcesywnie się powiększa, promieniując od miejsca ukąszenia przez kleszcza. Rumień rozwija się od trzech dni do trzech tygodni, po czym znika po około miesiącu, nie pozostawiając śladu. Choć rumień wędrujący jest najpopularniejszym objawem choroby, nie zawsze musi stanowić jej integralną część. W przypadku braku zmian dermatologicznych, borelioza może być trudna do wykrycia, ponieważ jej skutki są podobne do objawów charakterystycznych dla grypy, czyli bólu mięśni, osłabienia czy gorączki. Najczęściej zdarza się, że w początkowej fazie, osoba zakażona zauważa zmianę skórną i jednocześnie objawy grypopodobne. Choroba rozwija się od jednego do trzech tygodni, a jej wykrycie i rozpoczęcie leczenia w tym okresie są kluczowe dla organizmu. 

Przewlekłe skutki zakażenia

Leczenie choroby niepodjęte w pierwszych tygodniach od zakażenia, prowadzi do jej przejścia w fazę rozsianą, dla której charakterystyczne są bezsenność oraz chudnięcie. W tym stadium człowiek odczuwa brak energii, uczucie ciężkości i spadek formy fizycznej. Następnie może dojść do drętwienia kończyn czy języka. Najbardziej poważne skutki pojawiają się jednak po około roku od zakażenia. Wtedy też choroba przechodzi w fazę przewlekłą, a wykaz objawów staje się długi. Oprócz uczucia sztywności stawów, tików mięśni, osłabienia, dreszczy i gorączki, borelioza może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, między innymi zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych.

Wyleczenie tej niebezpiecznej i trudnej do wykrycia choroby, jest możliwe w niewielkim odsetku przypadków. Po każdej wizycie na łonie natury, szczególnie w lesie czy w parku, należy dokładnie sprawdzić swoją skórę pod kątem obecności kleszczy. Jeżeli jednak już dojdzie do ukąszenia, kluczem jest szybka diagnoza i podjęcie możliwie szybko leczenia specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *