Artykuły medyczne,  Artykuły zdrowie

Naturalne zmagania z jesienną infekcją – w kuchni

Jesienna aura już niedługo zagości wokół nas na dobre. Okoliczne drzewa już coraz bardziej barwią się na pomarańczowo przypominając, że lato już dawno za nami. Jak co roku, razem z ochłodzeniem może zawitać do nas przeziębienie. Jak sobie z nim poradzić, żeby katar nie spędzał nam snu z powiek a półka z lekarstwami nie pękała w szwach? Naturalnie!

 

Co roku o tej samej porze wraz z nastaniem jesieni pojawia się wiele specyfików, które mają pomóc nam w walce z chorobą. Kolorowe opakowania i wymyślne nazwy lekarstw sprawiają, że zapominamy o tym, że to co daje natura jest dla nas najlepsze. Czosnek, cebula i miód. To najbardziej popularne składniki, których z pewnością używały nasze babcie w walce z przeziębieniem. Popularność ta nie jest na wyrost, ponieważ te naturalne antybiotyki mają bardzo wiele właściwości leczniczych.

 

Pierwsze miejsce zajmuje czosnek – najlepiej zwalcza infekcje i hamuje rozwój bakterii. Z pewnością nie każdy z nas jest zwolennikiem zapachu tego składnika. Ale to właśnie dzięki tym olejkom eterycznym zapobiega pojawieniu się popularnego kataru czy innych infekcji dróg oddechowych. Ponadto udowodniono, że czosnek ma właściwości, które zapobiegają wzdęciom. Z korzyścią dla naszych jelit czosnek działa również w kuchni. Jest świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju mięs, a niektórzy miłośnicy kulinariów twierdzą, że w prawdziwej kuchni czosnek to podstawa. W kuchni bardzo często pojawia się cebula, która ma podobne właściwości jak wspomniany wcześniej czosnek. Używana do potraw smażonych wspaniale wzbogaca smak przygotowywanego dania. Jej zastosowanie nie ma końca, ponieważ świetnie sprawdza się w kuchni do różnego rodzaju sałatek, dań obiadowych a nawet twarożku. Zawarte w niej olejki eteryczne doprowadzają nie tylko do płaczu, ale również udrażniają nasze drogi oddechowe. Po za tym cebula jest świetnym uzupełnieniem diety cukrzycowej – obniża poziom cukru we krwi. Wzbogacajmy więc nasze potrawy naturalnymi składnikami nie tylko dla smaku ale i dla zdrowia.

 

Dietmap.pl – zdrowa dieta – więcej praktycznych informacji o zdrowym odżywianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *