Artykuły Kobieta Mężczyzna,  Poradniki,  Suplementy diety,  Zdrowie i Uroda

Nawracające zakażenia intymne – kobiecy problem

Nawracające infekcje intymne to problem wielu kobiet. Sprzyjają im stany obniżonej odporności, kuracje antybiotykowe i niewłaściwa higiena intymna. Najczęściej zakażeniu towarzyszą upławy, ból, swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Doskwierają Ci podobne objawy? Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa, zwłaszcza jeśli nie po raz pierwszy doświadczasz takich dolegliwości. Nieleczone zapalenia pochwy mają groźne konsekwencje – mogą rozprzestrzeniać się na inne narządy rodne, prowadzić do zapalenia przydatków, ciąży pozamacicznej, a nawet niepłodności.

Nawracające infekcje pochwy

Do nieprzyjemnych zakażeń pochwy, które mają tendencje do nawracania, należą grzybicze infekcje pochwy i sromu – niestety niemal 10 procent kobiet, które raz na nie zachorują, wymaga leczenia przewlekłego lub cyklicznego. Najczęściej stan zapalny wywołują drożdżaki Candida albicans. Kandydoza objawia się swędzeniem i pieczeniem miejsc intymnych, białymi, serowatymi upławami i dolegliwościami podczas oddawania moczu.

Kolejna kobieca infekcja, która „lubi się” powtarzać, to bakteryjna waginoza, rozwijająca się na skutek zaburzenia równowagi bakteryjnej mikroflory pochwy. Do zakażenia zwykle prowadzą beztlenowce, np. Gardnerella vaginalis i Prevotella spp., które zajmują miejsce „dobrych” pałeczek kwasu mlekowego. W rezultacie zmniejsza się kwasowość środowiska pochwy, które nie może już skutecznie chronić przed patogenami. Bakteryjna waginoza przebiega z biało-szarymi upławami o rybim zapachu, czasem też z bólem, swędzeniem i podrażnieniem okolic intymnych. Wiele przypadków zakażeń nie daje jednak żadnych oczywistych dolegliwości.

Rzęsistkowica również może nawracać – przyczynia się do niej pierwotniak, rzęsistek pochwowy. Do objawów infekcji zaliczają się pieniste, szare upławy o przykrym zapachu, niekiedy swędzenie i pieczenie sromu i pochwy oraz problemy w czasie oddawania moczu.

Jeśli doskwierają Ci nawracające infekcje pochwy, powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Istnieje wiele badań diagnostycznych i skutecznych metod leczenia, które mogą trwale uwolnić Cię od uporczywych dolegliwości.

Nawrotowe infekcje intymne – przyczyny i leczenie

Zastanawiasz się, dlaczego infekcje intymne nawracają? Przyczyn może być wiele, m.in. nieprawidłowa higiena intymna i długotrwała antybiotykoterapia. Czynnikiem sprzyjającym jest też ciąża, okres menopauzy, a nawet antykoncepcja hormonalna. Dużego znaczenia w profilaktyce nawrotowych infekcji pochwy nabiera sam proces leczenia. Dlatego powinnaś przestrzegać zaleceń lekarza, zwłaszcza dawek i czasu przyjmowania leków. Pacjentki, które nie stosują się do wytycznych, znacznie częściej ulegają ponownym zakażeniom.

Dbaj również o prawidłową higienę intymną – korzystaj z płynów i żeli do higieny intymnej o neutralnym pH, noś przewiewną, wygodną bieliznę z naturalnych tkanin i nikomu, nawet najlepszej przyjaciółce, nie użyczaj swojego ręcznika.

Terapie nawracających infekcji pochwy należy prowadzić pod kontrolą lekarza. Drożdżyce leczy się lekami przeciwgrzybiczymi; zwykle leczeniem obejmuje się też partnera seksualnego. Bakteryjną waginozę zwalcza się przy pomocy chemioterapeutyków o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, jak nifuratel. Leczenie rzęsistkowicy polega na podawaniu chemioterapeutyków przeciwpierwotniakowych – tutaj również dużą skuteczność wykazuje nifuratel, który przyspiesza leczenie zakażeń układu moczowo-płciowego, zapobiega ich nawrotom i nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej pochwy. W przypadku rzęsistkowicy kuracji powinien poddać się także partner. Do czasu zakończenia leczenia farmakologicznego należy zachować wstrzemięźliwość płciową i powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Woman in Need to UrinateKiedy doskwierają Ci dotkliwe objawy infekcji intymnej, nie zapominaj o leczeniu objawowym, czyli o łagodzeniu przykrych dolegliwości. Sięgnij po sprawdzony lek – roztwory chlorowodorku benzydaminy służą do przemywania zewnętrznych narządów płciowych. Benzydamina wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyseptyczne i miejscowo znieczulające, jednym zdaniem – szybko przyniesie Ci ulgę.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *